Tarih: 22/10/2020

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Massachusetts Genel Hastanesi dünyada bir ilke imza atarak bir trans erkeğe penis nakli yapmaya hazırlanıyor. Naklin yapılabilmesi ve başarılı olabilmesi için birçok engel bulunsa da cerrahlar bu ameliyatın gerçekleşmesi durumunda cinsiyet uyum süreçlerinde çığır açılacağını belirtiyor.

ENGELLER VAR

İlk Penis Nakli Değil

Daha önce Çin, Güney Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere üç ülkede toplam dört kere penis nakli yapıldı. Ancak bu nakiller penisi zarar gören natrans (trans olmayan) bireylere yapıldığı için komplikasyonlar çok daha azdı. Yine de ameliyatlar deneysel ve yüksek riskli olarak belirtilmişti.
 

Ücreti çok yüksek

Boston Massachusetts Genel Hastanesi’nde 2018 yılında yapılan penis naklinin 300.000 Amerikan Doları (2.336.000 TRY) ile 400.000 Amerikan Doları (3.115.000 TRY) arasında tuttuğu ve bu ücreti Johns Hopkins Üniversitesi’nin fonladığı belirtiliyor. Bir yandan Amerika Birleşik Devletleri ordusu da savaş sırasında genitalleri zarar gören eski askerlerin sağlığı için milyonlarca dolar harcıyor ve fonlamada bulunuyor.Uzmanlar yine de sigortaların henüz hiçbir ülkede karşılamadığı ve fonların sınırlı olduğu bu ameliyatı yakın gelecekte cinsiyet uyum süreci kapsamında sık sık yapılmasının gerçekçi bir beklenti olmadığı söylüyor.

 

Donör Sayısı ve Uyumu Düşük

Deneysel bir araştırma olduğu için ve organ uyumu düşük olduğu için vefat eden organ bağışçılarının aileleriyle penis nakli ihtimali ilk aşamada görüşülmüyor. Ancak fonları ve penis nakli bekleyen hastaları olan bazı hastaneler organların immünolojik (bağışıklık ile ilgili) uyumunu ölçtükten sonra aileler ile görüşüyor. Uzmanlar yine de bu uyumunun çok düşük olduğunu hatırlatıyor. Transfobik ve militarist bir dünyada var olmamız sebebiyle de organ donörü bulmak konusunda sorunlar yaşandığı söyleniyor: organ bağışçısı ailelerinin genellikle savaşta yaralanmış askerlere cinsiyet uyum sürecindeki trans bireylere kıyasla çok daha sıcak baktığı, ve ailelerin onayı olmadan adım atılamadığı hatırlatılıyor.

 

FARKLI YOLLAR DA ARAŞTIRILIYOR

Laboratuvarlarda Penis Oluşturmak Düşünülüyor

Teknolojik gelişmeler sayesinde laboratuvarlarda penis üretilmesi için araştırmalar yürütülüyor. Donör eksikliği/uyumsuzluğunu ve nakil sonrası bazı komplikasyonları elediği için bu araştırmalar büyük ilgi topluyor. Ancak bu biyomühendislik çalışmaları nakil yapılacak kişiden penis erektil dokusu alınmasını gerektiriyor. Araştırmalar askerler ve kanser hastaları odağında ilerlediği için penis erektil dokusuna sahip olmayan trans bireylerde bu işlemi yapmak için henüz bir araştırma yürütülmüyor.

 

3D Yazıcı ile Penis Oluşturmak Düşünülüyor

Vismed 3D şirketi sözcüleri sahip oldukları 3D baskı teknolojisi sayesinde sadece birkaç yıl içerisinde kişiye uygun ve nispeten düşük ücretli penis naklinin mümkün olabileceğini ve bu alanda çalışmalara devam ettiklerini bildiriyor. Bu çalışmaların hem natrans, hem trans bireyler için uygun olabileceği düşünülüyor.

 

CERRAHLAR AMELİYAT İÇİN UMUTLU

Massachusetts Genel Hastanesi plastik ve rekonstruktif cerrahı Curtis Cetrulo ameliyat için umutlu. Cetrulo aynı zamanda Harvard Tıp Fakültesi’Nde doçentlik görevi görüyor. İzin alabilmeleri durumunda hazır olduğunu ve bu ameliyatın başarılı olabileceğini bildiriyor. Hastanenin şu an natrans bireyler için penis nakli protokolleri bulunuyor. 2018 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk penis naklini gerçekleştiren hastane de kendileri. Şu anda trans bireye nakil yapmak için gerekli izinlerin alınması bekleniyor. İzin alınması durumunda vefat etmiş organ bağışçılarından uyumlu bir donör aranmaya başlanacağı belirtiliyor. Bu ameliyatın gerçekleşmesi durumunda cinsiyet uyum süreçlerinde çığır açacağı da hatırlatılıyor.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org