Tarih: 21/10/2020

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği eski erkek arkadaşından şiddet gören trans kadın S.T.’nin tedbir nafakası başvurusundaki gelişmeleri bildirdi: Tedbir nafakası başvurusu reddedilen S.T.’nin itiraz duruşması bugün görüldü. Mahkeme itirazı da reddetti.

Tedbir Nafakası Başvurusu Reddedilmişti
Eşit Haklar İçin İzleme Derneği “Kuşadası'nda eski erkek arkadaşından şiddet gören trans kadın S.T. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 No'lu kanun çerçevesinde Kuşadası 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne tedbir nafakası talebinde bulundu. Mahkeme tarafların evli olmadığını belirterek tedbir nafakası talebini reddetti.

Tedbir Nafakasının Önemi
Tedbir nafakası bir taraf için geçici olarak bir koruma önlemi görevi taşımaktadır. Maddi koşulları olumsuz etkilenebilecek tarafların ekonomik durumlarını koruyabilmesi, barınma ve benzeri temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi amacına sahiptir.

İstanbul Sözleşmesi Vurgulandı
Eşit Haklar İçin İzleme Derneği uluslararası bağlayıcılığı olan İstanbul Sözleşmesi’ni hatırlattı. Dernek “Mahkemelerin yargılamanın her aşamasında, özellikle verecekleri kararlarda uluslararası sözleşmeler ile güvence altına alınmış ayrımcılık yasağına uyma ve eşitlik ilkesini gözetme yükümlülükleri bulunmaktadır. “ sözlerin, paylaştı.

Başvurucu Karara İtiraz Etti
ESHİD tarafından desteklenen başvurucunun itirazın değerlendirileceği duruşma bugün Kuşadası 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülüyor, duruşmayı takip ediyoruz.” bildiriminde bulundu. İtiraz Reddedildi Duruşmanın ardından Eşit Haklar İçin İzleme Derneği “Başvurucu S.T.'nin mahkemenin tedbir nafakası talebini reddetmesine itirazının değerlendirildiği duruşmada, mahkeme itirazı reddetti, dosya bir üst mahkemeye taşınacak.” İfadesinde bulunuldu.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org