Tarih: 15/10/2020

15 Ekim Sabah Saat 02:00 Sularında Ankara Esat Gülçimen Aspava Şubesinin Kurye Çalışanları Yolda Yürüyen 5 LGBTİ+ Bireye Saldırıda Bulundu.

Kuryelerden Gelen Nefret Saldırısı
15 Ekim 02:00 saatlerinde Ankara Esat Caddesi üzerindeki meşhur aspava olarak bilinen mekanlardan Gülçimen Aspava şubesinin kurye çalışanları yolda yürüyen 5 LGBTİ+ bireye saldırıda bulundu.

Ankara'da Gülçimen Aspava şubesinin iki motorlu kurye çalışanı Esat Caddesi üzerinde yürüyen, içlerinde trans ve na-ikili bireylerin de bulunduğu gruba sözlü ve fiziksel saldırıda bulundu. Yaşanan olayın ardından şikayette bulunmak üzere kurye çalışanlarının bağlı bulundukları şubeye giden kişiler, şube çalışanları tarafından linç girişimine maruz bırakıldı ve bu girişim müşterilerin varlığı tarafından engellendi. Saldırıya maruz kalan grup eve gitmek üzere şubeden ayrıldıktan sonra aynı mekanda çalışan farklı üç kurye tarafından takip edildi. Ara sokakta homofobik söylemlerle koşarak yanlarına yaklaşan saldırganlar gruba fiziksel saldırıda bulundu. Kendilerini koruyan LGBTİ+ bireylerden bir kısmı hastanede tedavi görüp darp raporu aldı. Bireyler savcılığa başvurmayı düşündüklüklerini ifade etti.
 
Münferit Bir Olay Değil
Aynı mekanın kuryelerinin bu olaydan bir saat sonra lezbiyen bir kadına transfobik söylemlerde bulunduğu da öğrenildi.

Olayın Takipçisi Olacağız
Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği olarak saldırıya uğrayan kişilerin yanında olduğumuzu ve olayın takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz. Yıllardır başta Esat Caddesi olmak üzere Ankara'nın her yerinde insanca yaşamaya çalışan LGBTİ+ların var olma mücadelesi böyle saldırılarla yıldırılamayacaktır. Biz translar, travestiler, dönmeler ve ibneler her zaman buradaydık, burada olmaya da devam edeceğiz. 
 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org