Tarih: 13/10/2020

Trans bayrağı üzerine nefret öldürür pankartı.

Mihrap Haber isimli web sitesinde 12 Ekim tarihinde yayınlanan “İnsan hür namussuz olamaz arkadaş!” başlıklı bir yazıda translara karşı nefret söylemi üretildi.

Yayınlanan yazıda feministler ve LGBTİ+ bireyler hedef gösterildi. Trans bireylere de özel olarak değinildi. 
 
Yazıda  “Şunu bilelim kendilerini Trans olarak tanıtan, çok nadir de olsa çift organlı yaratılan bazı kimseler var. Bunlar mağdur ve bir vesileyle engelli sayılabilecek kimselerdir, bunlara sağlık, ekonomik, psikolojik açıdan sahip çıkmak hem vatandaş olarak bize, hem de devlete düşüyor.” ifadeleri yer aldı.
 
Haberde “çift organlı yaratılan kimseler” ifadesiyle interseks bireylerden bahsedilmiş olabileceği anlaşılıyor. İnterseks ifadesi; kromozomları, genital organları, hormonal yapıları ve/ya -genellikle 10 yaşından itibaren gelişen- ikincil cinsiyet özellikleri bakımından katı bir şekilde ikili cinsiyet kalıplarına atanamayan veya birden fazla cinsiyete atanabilecek bireyleri tanımlar. İnterseks olmak bir bozukluk değil farklılık olmakla beraber tek başına tıbbi müdahale veya “iyileştirme” gerektirmemektedir. Günümüzde interseks bireylerin karşılaştığı temel sorunlardan biri de sağlıklı bedenlerinin bir “tıbbi/psikososyal problem” olarak algılanması ve müdahaleye zorlanmalarıdır.
 
Trans terimi ise cinsiyet kimliği kendisine atanan cinsiyetten farklı olan kişileri tanımlamak için kullanılmaktadır. Trans veya interseks olmak bir kimseyi “mağdur”, “engelli sayılabilecek”, “sahip çıkmak” gereken birisi yapmamaktadır. Bu gibi nefret söylemleri trans ve LGBİ+ bireylere karşı diğer ayrımcılık, nefret söylemi ve davranışlarını meşrulaştırmaktadır. Pembe Hayat’ın derlediği 2019 yılında translara yönelik gerçekleşen hak ihlalleri raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org