Tarih: 13/10/2020

BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği 11 Ekim’de Antalya’da bir trans kadının evinde ölü bulunduğunu duyurdu.

Dernek şüpheli ölüm ile ilgili “4 Yıldır Antalya Çağlayan mahallesinde yaşayan trans kadının (Atanmış ismi dışında seçtiği ismine henüz ulaşamadığımız için ismini paylaşmamayı etik olarak tercih ediyoruz) evinin kapısı dün akşamdan beri açık olunca komşuları durumdan şüphelendi ve evin içine girdi. Trans kadının hareketsiz yattığını gören komşular polise haber verdi. Polis ve sağlık ekiplerinin gelmesinin ardından trans kadının ölmüş olduğu tespit edildi. El tırnaklarının iç kısmında kıl olduğu belirlenerek cinayet şüphesi ile adli tıp kurumuna sevk edildi. Gelişmeleri takip edeceğiz!” paylaşımında bulundu. Dernek habere “Lgbti ayrımcılığına nefrete ve şiddete karşı acil yasa isteğimizi tekrarlayarak yine söylüyoruz, trans cinayetleri politiktir!
Bir kişi daha eksilmeyeceğiz!” ifadelerini de ekledi.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org