Tarih: 12/10/2020

Bir psikolojik danışman ve danışanı trans bayrağı altında karşılıklı oturuyor.

Trans ve LGBİ+ bireylere hem gündelik zorluklarla ve ayrımcılıkla başa çıkmalarında hem de gelişim ve uyum süreçlerinde ruh sağlığı desteği sağlamak amacıyla Pembe Hayat psikolojik danışmanlık departmanı kuruldu.

Pandemi süreciyle beraber fiziksel sağlığımız kadar ruhsal sağlığımız da etkilendi. Translar, LGBİ+, ve seks işçileri olarak bu dönem bizi öncesinde yaşadığımız durumlardan çok daha fazla etkiledi. Ancak Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği Psikolojik Danışmanlık Departmanı'na ulaşıp artık izolasyon sürecinizi evde kalarak geçirseniz de yalnız kalarak geçirmek zorunda değilsiniz. AB Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen ve Hafıza Merkezi ile Heinrich Böll Stiftung tarafından yürütülen ''Haklara Destek İnsan Hakları için Kurumsal Destek Projesi'' kapsamında derneğin Ankara’da bulunan ofisinde psikolojik danışman istihdamı gerçekleştirdik.
 
Peki, Psikolojik Danışmanlık Departmanı olarak hangi alanlarda çalışacağız?
 
·       Pembe Hayat'a başvuran ve kendini trans şemsiyesinde ve/veya LGBİ+ olarak tanımlayan kişilere yönelik kişisel ve sosyal konularda karşılaşılan zorluklar karşısında kişinin güçlenmesi, duygusal zorlukların üstesinden gelinmesi, davranış ve tutum değişikliği sağlanması, sorunlarla başa çıkma yöntemlerini ve öz farkındalığını arttırılmasına yönelik bireysel danışmanlık vermek,
 
·       Transların ve LGBİ+ların gündelik hayatta karşılaştıkları açılma, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim tabanlı şiddet ve ayrımcılıkla, cinsiyet uyum sürecinde ve sosyal çevreyle yaşanan sorunlarla baş etme becerilerini geliştirmek üzere başlangıçta online ortamlar üzerinden, pandemi sonrasında ise yüz yüze ücretsiz psikolojik destek ve danışmanlık sağlamak,
 
·       Transların ruh sağlığını iyileştirme çalışmalarına öncülük etmek ve cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelli ayrımcılıkla mücadele alanında, trans kimliklerin gelişim ve uyum süreciyle alakalı olarak alanında eğitim almış ruh sağlığı çalışanlarından oluşan ve ücretsiz ya da düşük ücret karşılığı psikolojik destek, danışmanlık ve terapi sağlayan aktif bir psikolojik destek ağı oluşturmak,
 
·       Yeni kurulacak olan Pembe Hayat Yaşam Hattı* üzerinden başta çözümsüz gibi gözüken, çaresizlik, umutsuzluk gibi hisler ve intihar düşüncelerini kapsayacak şekilde psikolojik ilk yardım konusunda destek sağlamak ve gerektiği takdirde arayan kişilerin psikolojik anlamda takip ve yönlendirmesini gerçekleştirmek, ve
 
·       Dernek bünyesinde ruh sağlığı farkındalığı, iyilik hallerinin korunması, stres, kaygı, öfke durumlarıyla baş etme becerileri alanında grup çalışması aracılığıyla psikolojik destek sağlamak noktalarında çalışmayı öngörüyoruz.
 
Grup toplantılarımız da devam edecek!
 
Pandemi döneminin getirdiği koşullar ışığında gerekli önlemler alındıktan sonra Pembe Hayat'ın yıllardır sürdürdüğü ama bir süredir ara vermek durumunda kaldığı Trans Sohbetler grup çalışması ve açılma toplantıları da yeniden başlıyor olacak. Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek duyurulardan haberdar olabilirsiniz.
 
Eşitlik Manifestosu'nda da belirttiğimiz üzere herkes translarla eşitleninceye dek biz mücadelemizi her alanda olduğu gibi psikolojik destek alanında da sürdüreceğiz. Unutmayın ne yanlış ne de yalnızız. Pandemide ya da sonrasında anlatarak, paylaşarak ve dayanışarak hep bir ağızdan bir kez daha söylüyoruz ki: Nefrete İnat, Yaşasın Hayat!
 
Bize ulaşabilmek için:
 
*Çok yakında açılacak olan Pembe Hayat Yaşam Hattı telefon numarasını sizlerle paylaşacağız.
 
psikolojikdanisma@pembehayat.org 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org