Tarih: 21.07.2020

Şişli Pangaltı’daki Namlı Market çalışanı Azmi Ateş, trans kadın G.’ye cam su şişesiyle saldırdı ve ölüm tehditlerinde bulundu. LGBTİ+ aktivistleri marketin önünde eylem yaptı.

Namlı Market çalışanı Azmi Ateş, marketin önünden geçmekte olan G.'ye cinsiyetçi küfürler ettikten sonra, ölüm tehditlerinde bulundu. Ardından, G. polisi ararken, izni olmaksızın fotoğraflarını çekmeye kalkıştı ve sonra yumruk ve cam su şişesi ile saldırdı.

Fail Nazmi Ateş'in bu saldırısının ilk olmadığı, daha önce göçmen bir çocuğa ve geçtiğimiz hafta da başka bir LGBTİ+'ya saldırdığı öğrenildi.

Nazmi Ateş hakkında, kasten yaralamadan soruşturma başlatıldı ve G. hakkında koruma talep edildi.

LGBTİ+ aktivistlerinin market önünde yaptıkları basın açıklamasında aşağıdaki ifadeler yer aldı:

“Kurtuluş Namlı Market önünde bugün üçüncü kez LGBTİ+ arkadaşımız fiziksel ve sözlü saldırıya uğramıştır. Arkadaşımıza cam su şişesi ile saldıran manav Azmi Ateş’in bu ne yazık ki ilk saldırısı değildir. Geçen hafta da bir başka arkadaşımıza olay mahallinde ‘sizi yaşatmayacağız’ diyerek ölüm tehdidinde bulunmuş, hakaret ederek saldırmıştır.

“Biz bu zihniyeti tanıyoruz. LGBTİ+’lara, kadınlara, göçmenlere yönelik homofobik-transfobik-ırkçı-cinsiyetçi saldırılara göz yummayacağız.

“Biz her yerdeyiz.

“Olduğumuz her yerde örgütlü gücümüzle bu saldırılara karşı duracağız.

“Korkmuyoruz, geri adım atmıyoruz, yılmıyoruz.

“Vardık, varız, var olacağız.”

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org