Tarih: 23.06.2020

Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği’nin ilan ettiği 18 Haziran Translarla Eşitlik Günü’nün ardından Pembe Hayat KuirFest; neden eşitlik, neden translarla eşitlik sorularına cevap olabilecek filmleri öneriyor.

“Translarla eşitliğin geleceği günleri beraber inşa edeceğiz.” Diyen KuirFest, iyi seyirler diler:
 
#DİRENAYOL / #RESISTAYOL (2016) 
YÖNETMEN: Rüzgâr Buşki
YAPIMCILAR: Kanka Productions, Rüzgâr Buşki
SENARYO: Rüzgâr Buşki, Senem Donatan
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Zara Zandieh
KURGU: Rüzgâr Buşki
MÜZİK: Gizem Oruç
OYUNCULAR: Şevval Kılıç, Elif Keskinkılıç, Yeşim Başaran, Ali Arıkan
 
Rüzgâr yakın arkadaşı trans ve LGBT aktivisti Şevval'in belgeselini yapmak isterken hayat onu 2013'ün haziran ayında İstanbul'da Gezi Parkı ve takip eden Onur Haftası'nın ortasında başka bir belgeselin içine sokuşunun hikayesi. #direnayol, üç sene önce aniden dalgalanan hayatın içindeki değişimi LGBT'lerin gözünden anlatırken, insanların yüzlerindeki umudu ve mutluluğu, yeni bir mizah anlayışının geliştiği günleri aktarıyor.
 
Indianara (2019) 
YÖNETMEN: Aude Chevalier-Beaumel, Marcelo Barbosa
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Aude Chevalier-Beaumel, Marcelo Barbosa
KURGU: Quentin Delaroche
YAPIMCI: Santaluz
 
Devrimci Indianara Brezilya’da, transların hayatta kalma mücadeleleri için lubunya yoldaşları ile birlikte mücadele eder. Kurucusu olduğu trans sığınma evinde, sokaklarda ve eylemlerde, kocası Maurice’in de dahil olduğu ideallerini ve hayallerini gerçekleştirmek için çabalar. Ellilerinin yakınlarındayken, son bir mücadele için tüm gücünü toplar. 
 
TRANSONSUZ / TRANSFINITE (2019) 
YÖNETMEN: Neelu Bhuman
SENARYO: Ryka Aoki, Neelu Bhuman, D'Lo, Stefano Gonzalez, Cody L. Makil, Davia Spain, Lida N. Vala
YAPIMCILAR: Stefano Gonzalez, Anten Edilbert
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Aja Pop
MÜZİK: Tayylor Made
KURGU: Mariko Montpetit
OYUNCULAR: Shay Angelo Acevedo, Liz Anderson, Ryka Aoki, Blossom C. Brown, Cooper Chow, Skyler Cooper, Tina D'Elia
 
Kendini güçsüz mü hissediyorsun? Bu dünyanın türlü çeşitli adaletsizliği canına mı tak etti? Hiddetinle, kederinle ne yapacağını mı bilmiyorsun? O zaman bir de bu lubunyalara bak. Bunlar öyle alelade lubunlar değil. İşbu filmin kahramanı lubunlar öz lubun süper güçleriyle istenmeyen durumları şugarlıklara dönüştürebiliyorlar- hem de rak diye. Najma, Asura, Shayla, Bahari, Nova, Maya ve Viva. Bu yedi süper güçleri olan lubunyaların hikayesi yedi trans/kuir yazarın ellerinden çıkma. TRANSFINITE gündelik hayatın zorluklarına karşı süper güçleriyle dünyayı döndüren karakterlerin bir araya geldiği ve bizleri kendi güçlerimizi keşfetmeye davet ettiği bir bilim kurgu antolojisi.
 
Gacı Gibi/ Hatewalk (2016)YÖNETMEN: Serkan Çiftçi
YAPIMCILAR: Çiğdem Eğin
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Serkan Çiftçi, Çiğdem Eğin, Özgür Sarıkaya
KURGU: Serkan Çiftçi 
Deniz, Mersin’de yaşayan transseksüel bir seks işçisidir. Sokakta seks işçiliği yaparken bir grubun nefret saldırısına uğrar. Bıçak darbeleriyle ağır şekilde yaralanmış üstelik kaçmaya çalışırken arabanın altında kalarak bacağı kırılmıştır. Aynı evi paylaştığı Ece ve Esmeray’ın yardımlarıyla sağlığına kavuşmaya çalışırken bir taraftan da Türkiye’nin güney bölgesinin ilk LGBTI örgütü olan “7 Renk” derneği aktivistleriyle hak mücadelesini de sürdürmektedir. Nefreti yenmenin bir yolu da gündelik hayatın içinde daha çok görünmek ve bu sayede toplum tarafından kabul edilmektir.
 
Onun Hikayesi / Her Story (2016) 
YÖNETMEN: Sydney Freeland
GÖRÜNTÜ YÖNETMENI: Bérénıce Eveno
KURGU: Bryan Darling
YAPIMCI: Katherine Fisher, Sarah Baker Grillo
OYUNCULAR: Jen Richards, Laura Zak, Angelica Ross, Christian Ochoa
 
Violet kendisiyle röportaj yapmaya yanaşan muhabir Allie’den hoşlanır; kariyer delisi Paige ise yıllardır içini dökmeyi düşüneceği ilk erkek olan James’le tanışır. Oldukları kişi için sevilmenin önünü, oldukları şey ile tıkama riskini göze alacaklar mıdır? Medyada trans kadınlar yıllar yılı neler oldular neler ? zurnanın zırt dediği zatlar, katiller, insanlık hallerinin en harbi halleri, patetik trajediler, tehlikeli sirenler? Kahkaha atan, mücadele eden, büyüyen, kızkardeşlikte güçlerini birleştiren, aşkı arayıp bulan karmaşık karakterler olarak çok ender göründüler. ‘Onun Hikâyesi’ kuir topluluklarında rastladığımız biricik, karmaşık ve her haliyle insan olan kadınları resmediyor ve etiketlerin, kimliğin ve aşkın kesişimlerini nasıl idare ettiklerini irdeliyor.
 
Geçiş/Uyum / Transitioning (2016) 
YÖNETMENLER: Roser Oliver, Lluís Montserrat
YAPIMCI: Jessica Montaner
MÜZİK: David Bustamante
KURGU: Carles Señalada
 
Geçiş/Uyum bugünün güncel tartışmalarına öznelerin gözünden verdiği net cevaplarla hem bu tartışmalara nokta koyuyor, hem de yeni tartışmaların önünü açıyor. Bir deneyim olarak translığı birçok yaş grubundan öznenin kişisel hikayesinden hareketle ele alan Geçiş/Uyum; trans varoluşların transfobik neşterlerle masaya yatırılmasına karşı bir duruşu temsil ediyor. Bu temsil, hiç şüphesiz ki, tüm trans özneleri güçlendirecek ve transfobik söylemleri bir kez daha ifşa edecektir. Trans deneyime sahip herkesin kendinden bir şeyler bulacağı bir anlatı zeminine oturan film, transların eşitlik mücadelesinin genişliğini ve derinliğini vurgulaması açısından da önem kazanıyor. 
 
Okulda Trans Var! / Transgender Experiences In School (2019) 
YÖNETMEN: Ben Saunders
 
Trans ve na-binary gençlerin okul deneyimleriyle ilgili kısa belgesel Okulda Trans Var!, İngiltere’nin kuzeybatı bölgesinden yedi trans ve na-binary gençle yapılan röportajlardan oluşuyor.“Öteki” / “The Other” (2019)
YÖNETMEN: Kübra Bekmez
 
Trans varoluşlar daha çocukluklarından itibaren toplumsal cinsiyet cenderesine sokularak transfobiyle karşılaşıyor. Daha sonrasında ise süreçleri, yine aynı zihniyetin ön yargısı ve dışlamalarıyla sınanıyor. Misafir*hane-Bir Vardım Bir Yoktum / Guest*house-Twice Upon a Time (2019) 
YÖNETMEN: Ömer Tevfik Erten
 
2012’de İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nin girişimiyle kalacak yeri olmayan ve şiddete maruz kalan translar için açılan Trans Misafirhanesi’ni konu edinen kısa belgesel Misafir*Hane, Trans Misafirhanesi’nin sürdürülebilirliği açısından elzem olan, “güvenli alan” arayışındaki geçici konuklar arasındaki trans dayanışmasına odaklanıyor. Film, 2014’te gerçekleşen Trans Misafirhanesi belgesel fotoğraf projesi sırasında Ömer Tevfik Erten’in çektiği kısa videolarla fotoğraflardan oluşuyor.
 
Ruj / Lipstick (2019) 
YÖNETMEN: Etsen Chen
 
JoonWoon, efemine görüntüsü yüzünden okuduğu lisede alaylara maruz kalır. Akranlarının onu bir yüzme havuzuna atmasının ertesinde kendini sır dolu Chanmi’yle tanışacağı bir çamaşırhanede bulur. Atıldıkları ufak serüven boyunca Joonwon hangi yolu seçeceğine ve yanına neleri alması gerektiğine karar vermek durumunda kalır - tabii neleri ardında bırakması gerektiğine de karar verecektir.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org