Tarih: 16.06.2020

Giyim mağazasında tam zamanlı çalışan ve Instagram’da makyaj videoları çeken trans kadın Destina, eşitlenme deneyimlerini anlatıyor.

Pembe Hayat’tan ABB Afrodith’in başladığı yeni röportaj serisinde, 18 Haziran Translarla Eşitlenme Günü kapsamında translar eşitlenme pratiklerinden bahsediyor!
 
Bize biraz kendinden bahseder misin? Neler yapıyorsun?
Adım Destina. 23 yaşında, bir giyim mağazasında tam zamanlı olarak çalışan, bir yandan Instagram’da makyaj videoları çeken trans bir kadınım.
 
Natransların kendilerini translarla eşit görmediğini düşünüyor musun? Neden?
Natransların büyük bir çoğunluğunun cinsiyet hakkında toplumun öğrettiğinden daha fazla ve farklı bilgiye sahip olmamasından ötürü kendilerini translar ile eşit görmediklerini düşünüyorum. Transları tanımıyorlar, tanımak da istemiyorlar. Hiç görüşmek istenmeyen bir akrabayız sanki. Var olduğunu biliyor fakat hakkında hiçbir şey öğrenmek istemiyorsun.
 
Kendi hayatında buna benzer pratikler deneyimledin mi? Bunları bizimle paylaşmak ister misin?
Çok küçük yaşta deneyimlemeye başlıyorsun zaten. Okulda, sokakta, evinde, farklı farklı ortamlarda transfobik natransların konuşmalarına defalarca maruz kalıyorsunuz. ‘’Vajinasız kadın mı olur? Hem çocuk doğuramıyorlar zaten. Penisi yoktu abi, şaka gibi! Kadın sandım erkek çıktı. Onlar s*kişmekten başka ne bilirler?’’ Hepimiz duyduk bunları.
 
Eşitlik sözcüğünden ne anlıyorsun? Aklına neler geliyor? Nasıl olalım istiyorsun?
Eşitlik sözcüğünden şu an bir şey anlamıyorum. Ne zaman gelecek ki yasalar tarafından haklarımız tanınacak, korunacak, toplumsal ve siyasal olarak natranslarla aynı düzlemde olacağız, işte o zaman eşitliğin nefes olduğunu anlayacağım.
 
Peki, kendini eşitsizliğe uğramış hissediyor musun? Hissediyorsan eğer özellikle hayatın hangi alanlarında bunları deneyimliyorsun?
Bunu deneyimlemediğim an azdır. Hayatın her kesitinde karşıma çıktı tabii.  Yıllarca aradığım basit bir işe, istenen özellikleri sağlamama rağmen sadece trans olduğum için alınmadım. Çok uzun süre ev tutamadım. Yasal işlemlerim natransların takılmadığı engellere takıldı çoğu zaman. Çocuk doğuramayacak olmam sevgilimin annesi tarafından yetersizlikti ve sevgilim benden trans olmam ve bunun doğurduğu sonuçlar sebebiyle beni terk etti? ve buna benzer binlerce olay.
 
Eşitlenme nasıl mümkün olacak? Bunun gerçekleşebilmesinin yolları, sence neler?
Hükümetin koruyucu ve kapsayıcı yasalar çıkarması en büyük adım olacaktır. Yasalar tarafından korunduğumuz takdirde vereceğimiz eğitim meşrulaşacak ve eğitimle ile birlikte toplumsal bilinç oluşturmak hızlanacaktır.
 
Kendini ayrımcılığa uğramamış ve eşit hissettiğin anlar oldu mu? Ne olursa kendini eşit hissedersin?
Bir şirketin STK’lar ile birlikte çalışarak yürüttüğü bir proje ile işe girdim. Sürrealdi. Yaşadığım sevinç, çocuk mutluluğu kadar saftı. Ben de çalışacaktım, bu hak bana da tanınmıştı artık! İşte o gün ‘’nefes’’ aldığımı hissettim.
 
Bunun gibi olaylar yaşadık ve etrafımdaki insanlardan da benzeri haberler aldıkça eşit hissedeceğim.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org