Tarih: 9.06.2020

Harry Potter karakterini canlandıran Daniel Radcliffe, kitabın yazarı J.K Rowling’in trans dışlayıcı tweetlerine tepki göstererek “Trans kadınlar kadındır” dedi. Bunun yanında pek çok ünlü isim, Rowling’in tweetlerine tepki gösterdi.

J.K Rowling, transfobik tweetleriyle yine gündemde. Geçtiğimiz günlerde paylaştığı “Benim de trans arkadaşlarım var” minvalindeki tweetlerine eklediği transların cinsiyetlenmelerini yok sayan ve na-trans merkezci tweetleri “Trans kadınlar kadındır, beyan ettikleri cinsiyettedir” tepkisiyle karşılaştı.
 
“Görüş: COVID-19 sonrası, regl olan insanlar için daha eşit bir dünya yaratmak” isimli makalede yer alan “regl olan insanlar” ifadesinin neden “kadınlar” olarak kullanılmadığını sorgulamasının  ardından transfobik tweetlerine yenisini ekleyen transfobik yazar Rowling’in yazdığı Harry Potter kitabının film uyarlamasında Harry Potter karakterini canlandıran Daniel Radcliffe, Rowling’in tweetinde yer alan, trans kadınların varoluşlarının “natrans kadınların küresel olarak maruz kaldıklarını sildiği” ifadelerine dair:
 
“Trans kadınlar kadındır. Bunun dışındaki her söylem, transların kimliğini ve onurunu siler. Açıklamaları, benden ve kendisinden çok daha fazla uzmanlığa sahip profesyonel sağlık dernekleri tarafından verilen tüm tavsiyelere de aykırıdır.” diyerek tepki gösterdi.
 

Harry Potter hayranlarına...

Kitabın yazarının yaptığı açıklamaların ardından hayal kırıklığına uğrayan Harry Potter hayranları için de açıklama yapan Radcliffe, “Şu anda kitapla ilgili deneyimlerin azaldığını ve karardığını düşünen herkesin bu yorumlardan dolayı hissettiği acı için çok üzgünüm.” dedi ve ekledi:
 
“Kitapta, hayatınızın herhangi bir zamanında size yardımcı olan bir şey bulduysanız, bu sizinle kitap arasındadır ve kutsaldır. Bence buna kimse dokunamaz.”
 

Pek çok isimden tepki

Rowling’in açıklamalarının ardından pek çok isim tepki gösterdi. Filmin oyuncularından Katie Leung’un da siyah trans yaşamların değerli olduğuna dair yaptığı açıklama ile gösterdiği tepkinin yanında, sunucu Jonathan Ross, oyuncu Mara Wilson ve Sarah Paulsen gibi isimler de tepkisini belirtti.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org