Tarih: 4.06.2020

Florida Tallahassee’de, siyah trans erkek Tony McDade’in polis kurşunuyla hayatını kaybetmesinin ardından olayın görgü tanıkları, Emniyet Müdürlüğü’nün açıklamalarının tersi yönünde konuşarak McDade’i hiçbir uyarı yapılmaksızın vurduğunu belirtiyor. İnsan hakları örgütleri ise konuyla ilgili “bağımsız soruşturma” çağrısında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından, polislerin siyahlara yönelen cinayetlerine 27 Mayıs günü bir yenisi daha eklendi.
 
Florida Tallahassee’de, siyah trans erkek Tony McDade polis kurşunuyla hayatını kaybetti. Polislerin açıklamalarına göre olay günü Sakson Caddesi’nde bir cinayetin şüphelisi olduğunu iddia ettikleri Tony McDade ile karşı karşıya geldi ve beyaz bir polis memuru Tony McDade’i silahla vurdu. Hastaneye kaldırılan Tony McDade, yaşamını kaybetti.
 

ABD’de kayıtlara geçen 2020’deki 12. trans cinayeti

ABD’de sadece 2020 yılında Tony McDade ile birlikte en az 12 trans öldürüldü. Tony McDade’in ölümüne dair açıklama yapan Equality Florida, Amerika’da yaşayan siyah transların ne boyutta bir şiddete maruz kaldıklarının bir kanıtı olarak bu cinayeti gösteriyor. Tallahassee Emniyet Müdürü Lawrence Revell’in açıklamalarına göre McDade bahsi geçen bıçaklamanın şüphelisi olarak görülüyor ve McDade’in polise silah doğrulttuğu ve o esnada polisin ateş açtığı söyleniyor. McDade’e kaç el ateş açıldığına dair bilgileri olmadığını söyleyen emniyet müdürü, açılan ateşin “ırkçı bir motivasyon taşımadığını” savunuyor.
 

“McDade silahlı değildi ve uyarı yapılmadan vuruldu!”

Emniyet Müdürü’nün açıklamalarına rağmen yerel gazetelere ve sosyal medyaya yansıyan haberlerde ise McDade’in silahsız olduğu ve polis memurunun hiçbir uyarı yapmadan ateş etmeye başladığını vurguluyor. Görgü tanıklarının açıklamaları da Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaların tersi niteliğinde. Görgü tanıklarından Clifford Butler’da polisin McDade’i görür görmez arabasından inerek hiçbir uyarı yapmadan ateş açmaya başladığını belirtiyor. Yine başka bir görgü tanığı olan Kim Simmons’ın açıklamaları da Butler’ın açıklamalarını doğrular yönde.
 
Tony McDade’in polis tarafından öldürülmeden önce yaptığı bir Facebook paylaşımında 5 erkek tarafından ırkçı ve transfobik bir saldırıya uğradığı da not düşülmesi gereken bir durum olarak varlığını koruyor.
 

İnsan hakları örgütlerinden çağrı

Tony McDade’in öldürülmesinin ardından LGBTİ+ örgütleri bir çağrıda bulunarak bu cinayetin bir an önce aydınlatılmasını talep ederek adalet çağrısında bulundu. Florida Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği saha direktörü vekili Natishia June yaptığı açıklamada McDade’in ölümüne dair bağımsız bir soruşturma açılması talebini yineledi. Equality Florida’dan Nadine Smith ise polisin müdahale protokolünün siyahlar söz konusu olduğundan rafa kalktığını ve polisin birini yakalamaya mı çalıştığını ya da McDade’in hayatını önemsiz gördükleri için mi direkt ateş açarak öldürdüklerini sordu.
 
The Human Rights Campaign ve tüm trans topluluğu Tony’nin nezdinde öldürülen, şiddete uğrayan tüm transların, siyahların ve siyah transların yaşadıklarının hesap verilebilirlik çerçevesinde soruşturularak cevaplar aradığını belirtti. HRC temsilcisi ve Transgender Adalet Girişimi’nden Tori Cooper ayrıca, siyahların, LGBTİ+’ların ve beyaz olmayan tüm LGBTİ+’ların ülkede her gün çıplak şiddetle karşı karşıya olduğunu ve bunun bir an önce sona ermesi gerektiğini belirtti.
 
Ulusal Siyah Adalet Koalisyonu ise McDade'nin ölümünden sonra "tam ve eksiksiz bir soruşturma" yapılmasını istedi.
 
İcra Direktörü David J. Johns yaptığı açıklamada, "Tony'nin ölümü ile ilgili pek çok ayrıntıyı veya polisin olaya nasıl dahil olduğunu bilmiyoruz. Tony'nin öldürülmemesi gerektiğini biliyoruz. Siyah LGBTİ+’ların karşılaştığı benzersiz zorluklar hakkında farkındalık yaratmak için birlikte çalışmalıyız. Siyah olduğumuz için karşılaşabileceğimiz ayrımcılığa ek olarak, toplumumuzun üyelerinin karşılaştığı sürekli göz ardı edilen şiddeti gözler önüne sermeliyiz.” dedi.
 
Öte yandan LGBTİ+ örgütleri ve diğer insan hakları organizasyonları McDade’in ölümünün ardından Tallahassee Emniyet Müdürü Lawrence Revell’in istifasını istediler.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org