Tarih: 3.06.2020

ABD’nin Minnesota eyaletinde yaşayan trans kadın Iyanna Dior, 30 kişilik erkek grup tarafından saldırıya uğradı. Minnesota, polis tarafından öldürülen George Floyd için yapılan eylemlerin yoğun olduğu bölgelerden birisi. #AllBlackLivesMatter #BlackTransLivesMatter

Minnesota’da yaşayan trans kadın, geçirdiği ufak trafik kazası sonrası girdiği markette 30’dan fazla erkek tarafından saldırıya uğradı. Sosyal medyada paylaşılan saldırı görüntülerinin ardından ortaya çıkan olay, 1 Haziran’da gerçekleşti. George Floyd için düzenlenen eylemlere katıldığı düşünülen grup, trans kadına saldırarak hakaretler etti.
 
Olay sonrası sosyal medya hesaplarından iyi olduğunu ve daha sonra açıklama yapacağını paylaşan Dior, kendisine yardımcı olmak isteyen kişiler için de hesap numarasını paylaştı.
 

“Herkes için adalet!”

Konuyla ilgili tepki gösteren sosyal medya kullanıcıları, özellikle Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan siyah insanlara uygulanan ayrımcılığa karşı düzenlenen eylemlerin olduğu sırada, siyah bir trans kadının linç edilmesine dair #AllBlackLivesMatter ve #BlackTransLivesMatter hashtagleri ile tepki göstererek “Herkes için adalet” çağrısında bulundu.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org