Tarih: 3.06.2020

Genç LGBTİ+ Derneği, gençlik yıllarında yaşadığı başarı hikayeleri ile ilham veren LGBTİ+’ların hikayelerini paylaşıyor.

Arda Metin Soyusü ve Evrim Demirtaş’ın ardından her hafta Pazartesi günü bir hikayeyi takipçileriyle paylaşan derneğin bu haftaki konuğu ise Umut Erdem. “Heteronormatif kronolojik tarih düzleminde, kendini gösteren başarı kriterine karşı hayatta kalma mücadelesi veren her varoluş, kendi başarı öyküsünü yazıyor bence.” diyerek kendi başarı hikayesini anlatan Erdem bahsediyor:
 

“Yazarak yazmanın görünmez emeğine de dikkat çekmeye çalışıyorum”

“Şu zamana kadar çeşitli platformlarda, özellikle feminist ve queer bakış açısından yazdığım birçok fikir ve eleştiri yazım yayınlandı. Bu vesile ile tanıdığım ya da tanımadığım insanlar arasında bir tartışma ortamı yarattığımı, onlarla bir duygudaşlık geliştirdiğimi düşünüyorum. Yazarak aynı zamanda yazmanın görünmez emeğine de dikkat çekmeye çalışıyorum. Çünkü ne yazık ki, hala günümüzde yazmak karşılığı verilmesi gereken bir emek olarak görülmüyor. Sömürüye de çok açık bir alan ne yazık ki. Özellikle veganlık hayvan hakları biseksüellik ve bi+ politika konusunda yazılar ürettim ve kısa bir süreden beri de yine bu konularda podcast yayınlıyorum. Yani sesimle insanlara ulaşmaya çalışıyorum.”
 

“Kendimi ifade etmeye çalıştığım her alan bir başarı?”

“Kendimi ifade etmeye çalıştığım her alanın, bunu yapmaya çalıştığım her yöntemin bir başarı hikayesi olduğunu düşünüyorum aslında. Bu yüzden sadece teorik yazma üretimleri değil aynı zamanda kurmaca üretimler de yapmaya çalışıyorum. Öykü, şiir gibi çeşitli janrlarda da üretimler yapmaya çalışıyorum. Hatta geçen seneki Kadın Kadına Öykü Yarışmasında özel ödül almış bir öyküm var.”
 
Genç LGBTİ+ Derneği’ne başarı öykülerinizi dernek@genclgbti.org adresinden ulaştırabilirsiniz!

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org