Tarih: 4.5.2020

Pembe Hayat Derneği tarafından hazırlanan “2019 Yılında Translara Yönelik Gerçekleşen Hak İhlalleri Raporu” 2019 yılı boyunca medyaya yansıyan ve Pembe Hayat Derneği’ne ulaşan 61 vakanın olduğunu söylüyor.

Raporda “Nefret Söylemi ve Ayrımcılık” , “Nefret Suçları” , “Örgütlenme ve İfade Özgürlüğü” başlıkları ile yer alan toplam 61 vakanın 35’i nefret söylemi ve ayrımcılık vakası, 14’ü nefret suçu ve 12’si ise örgütlenme ve ifade özgürlüğüne yönelik gerçekleşen hak ihlalleri olarak yer almakta.

 

 
Nefret söylemi ve ayrımcılık temelli hak ihlalleri toplamda 35 vakadan oluşmakta. Bu vakaların 29’u internet haberiyken, 6 vaka ise Pembe Hayat Derneği’ne gelen başvurulardan oluşuyor. İnternet haberleri arasında Yeni Akit Gazetesi’nin translara yönelik nefret söylemleri içeren haberleri, Diyanet’in 2019 yılında okuduğu ayrımcı ve nefret söylemi içeren Cuma hutbesi, Kocaeli Asayiş Bürosu’nun transları kriminalize eden haberleri gibi vakalar yer alıyor.
 
Pembe Hayat Derneği tarafından raporlanan vakalar arasında ise Dünya Atletizm Birliği’nin trans kadın sporcuların “kadın kategorisinde” yer alması noktasında verdiği transfobik karar, Süleyman Soylu’nun Habertürk TV’de LGBTİ+’ları hedef gösterdiği konuşması ve Esra Arıkan’ın cinsiyet uyum ameliyatı olduğu hastaneye sevkinin reddedilmesi gibi vakalar yer alıyor.

 

Nefret suçlarının raporlandığı kısımda ise toplamda 14 vaka bulunuyor. Bu vakaların 11’i internet haberiyken, 3’ü ise Pembe Hayat Derneği tarafından raporlanan vakalar olarak yer alıyor.
 
Nefret suçları başlığında raporlanan vakalar arasında Hürriyet Gazetesi tarafından yapılan ‘’ Trans bireyi bıçaklayıp kaçtı’’ haberi, Hande Şeker davası, Afyon’da boğazı kesilerek öldürülen trans kadının haberi, Didem Akay’ın intihar haberi, Gökçe Saygı’nın katilinin dava duruşmasında söylediği “Rüyamda tecavüz ediyordu” ifadesi ve Ajda Ender davası gibi vakalar yer alıyor.
 

Örgütlenme ve ifade özgürlüğüne dair hak ihlallerinin yer aldığı başlıkta toplamda 12 vaka bulunuyor. Bu vakaların 6’sı internet haberi diğer 6’sı ise Pembe Hayat raporu olarak yer alıyor.
 
Örgütlenme ve ifade özgürlüğü ihlalleri arasında onur yürüyüşlerinin yasaklanması, Tunceli Valiliği’nin LGBTİ+ etkinlikleri yasağı, Queer Olympix yasağı, İzmir’de düzenlenmesi planlanan 20 Kasım yürüyüşü yasağı, KYK’nın onur yürüyüşüne katılan öğrencilerin burs ve kredilerini kesmesi ve bianet.org’un erişim engeli gibi vakalar bulunuyor.
 

“Translar açısından Türkiye genelindeki durumu yansıtmamaktadır!”

2019 yılında gerçekleşen hak ihlallerinin derlendiği raporda yer alan vaka sayısı, Türkiye’de maruz kalınan hak ihlallerinin gerçek sayısını belirtmiyor olup, medyaya yansıyan ve Pembe Hayat Derneği’ne gelen başvurular ışığında hazırlanmıştır:
 
“Bu rapor, translar açısından Türkiye’de yaşanan hak ihlallerinin Türkiye genelindeki durumunu yansıtmamaktadır. Raporun bu kapsayıcılığa sahip olmamasının temel nedeni, hem derneğin faaliyet gösterdiği alanların sınırlı olması hem de transların yaşadıkları her hak ihlalini bildirmemesidir. Bu davranışın altında yatan temel neden yargıya olan güvenin az olması, kişilerin cinsel yönelim ve cinsiyet kimlikleri yönünden ayrımcılığa uğrayacakları ön kabulü ve sanıkların gerekli cezaları almadığını gördükleri pratiklerdir. Bir diğer neden ise her transın bir trans öz örgütlenmesi olan Pembe Hayat’a ulaşabilmesinin önündeki engellerdir. İnternete ve bilgiye erişim noktasındaki imkanların eşit olmaması, sosyokültürel ve sosyoekonomik şartlar kişilere bir hak ihlaline uğradıklarında neler yapabileceklerini bilme konusunda engel oluşturmaktadır.”
 
2019 Yılında Translara Yönelik Gerçekleşen Hak İhlalleri Raporu’na buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org