Tarih: 1.4.2020

Ankara’da getirilen LGBTİ+ etkinlikleri yasaklarının tamamen kalkmış olmasına ilişkin Ankara’da yer alan örgütler ortak açıklama yayımladı.

“2017 yılının Kasım ayından  beri Ankara’da uygulanagelen LGBTİ+ etkinlikleri yasakları ile  toplanma, ifade, düşünceyi yayma ve örgütlenme hakkımıza yönelen ihlaller mahkemece “hukuka aykırı” bulundu.
 
Kamuoyunda 2. Ankara Yasakları olarak da bilinen bu yasaklamalara karşı  Kaos GL ve Pembe Hayat’ın ayrı ayrı açtığı davalarda mahkeme, açılmış bu davaları tek bir dosyada birleştirdikten sonra; Ankara Valiliği’nin Emniyet Müdürlüğü’ne 3 Ekim 2018 tarihinde ilettiği yazı ile başlayan ikinci süresiz LGBTİ+ etkinlik yasağını hukuka aykırı bularak, bu yasak kararını iptal etti.
 
2. İdare Mahkemesi, Kaos GL Derneği’nin daha önce olağanüstü hal döneminde ilan edilen ve kamuoyunda birinci süresiz LGBTİ+ etkinlik yasağı olarak bilinen yasağın 2019 Nisan ayında Bölge İdare Mahkemesi tarafından kaldırıldığını, olağanüstü hal döneminde dahi hukuka uygun olmayan yasağın olağan dönemde de hukuka uygun olamayacağını  belirtti.
 
İdare Mahkemesi “olağanüstü dönemde dava konusu işlemle aynı gerekçelerle tesis edilen ve hukuka aykırılığı Mahkeme kararı ile sabit bulunan işlem ile aynı gerekçelerle fakat farklı olarak olağan dönemde tesis edilen dava konusu işlemin, hukuka aykırı olduğuna” karar verdi.
 
Kasım 2017’den bu yana yasaklara mücadele eden Kaos GL, Pembe Hayat, Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği ve UniKuir olarak yasaklara karşı verdiğimiz hukuki mücadeleyi kazanmış olmanın sevincini yaşıyoruz.
 
Bu yasak kararlarıyla daha da grileşen Ankara’yı yeniden renklerine kavuşturacağımıza olan inançla; “Patronsuz, Pezevenksiz ve Yasaksız” bir dünya özlemimize bir adım daha yaklaşmış olmanın heyecanı içerisindeyiz.
 
Bu yasaklar döneminde, türlü engellemelere karşı bizlerle yan yana olan tüm LGBTİ+ kamuoyuna ve bizimle bu süreçte dayanışan herkese ve sivil toplum örgütlerine teşekkür ederiz.
 
KaosGL
Pembe Hayat Derneği
17 Mayıs Derneği
Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği
ÜniKuir Derneği”

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org