Tarih: 23.03.2020

Aylardır komşularından aldığı ölüm tehditleri nedeniyle kendi evine giremeyen trans kadın Ajda Ender için çağrı yapan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, 21.30’da Twitter’a çağırıyor!

İstanbul’da yaşadığı eve komşularından gördüğü transfobik şiddet nedeniyle giremeyen ve aylardır sesini sosyal medya hesapları üzerinden duyurmaya çalışan Ajda Ender, davasında yanında olan Av. Eren Keskin ile birlikte daha önce de basın toplantıları düzenleyerek maruz kaldığı şiddeti duyurmaya çalışmıştı.
 
Hakkında transfobik komşuları tarafından uzaklaştırma kararı çıkarılan Ender, yaşadıklarını Gazete Yolculuk’a şöyle anlatmıştı:
 
“Ölüm tehditlerinin yanında yüzüme kezzap atmakla tehdit edenler oldu. 2005’ten bu yana oturduğum apartmanda sırf trans olduğum için hakkımda uzaklaştırma kararı çıkaran kişiler var. Evime giremiyorum. Evime girmek için uzaklaştırma kararlarının kaldırılmasını bekliyorum.”
 

21.30’da Twitter’da buluşuyoruz!

Konuyla ilgili İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası çağrısı ile bugün 21.30’da bir araya gelecek olan transfobi karşıtları, karantina günlerinde evde kalma çağrısı yapılırken Ajda Ender’in eve girememesiyle ilgili hashtag kampanyasında buluşacak. #AjdaEvindeKalamıyor ve #EvdeKal hashtagleri ile düzenlenecek eylemlilik, Ajda Ender’in evine girebilmesi için çağrıda bulunacak.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org