Tarih: 24.02.2020

Geçtiğimiz ay Türkiye’nin ilk trans kadın şoförü olarak işe başlayan Niler Albayrak, dün (23 Şubat) Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Kadın Kolları Delegesi seçildi.

Pek çok ilke imza atan Niler Albayrak, geçtiğimiz ay Avcılar Belediyesi şoförü olarak çalışmaya başlamıştı. Konuyu sosyal medya hesapları üzerinden duyuran Albayrak, transların iş bulmakta güçlük çektiğini de dile getirerek, şunları söylemişti:
 
“Eski bir seks işçisiyim. Biz translar iş bulmakta büyük zorluklar yaşıyoruz. 2015 yılından bu yana CHP’de aktif olarak çalışıyorum. Gerek çevreme gerek partideki arkadaşlarıma tekrar seks işçiliği yapmak istemediğimi söylüyordum. Türkiye’nin ilk engelli belediye başkanı Turan Hançerli de çağrıma kulak verdi. Ben zaten LGBTİ camiasında çok sayıda ilke imza atmış biriyim.”
 

“Yaşasın mücadelemiz!”

Dün yapılan delege seçimlerinde bulunan Niler Albayrak, CHP İstanbul İl Kadın Kolları Delegesi seçildi. Sosyal medya hesapları üzerinden “Türkiye’de yine bir ilk. CHP tarihinde ilk defa bir trans kadın  İstanbul İl Kadın Kolları Delegesi olmuştur. Yaşasın mücadelemiz!” diyerek duyurdu.
 
CHP Avcılar Kadın Kolu Başkanı Güler Genç ile çekindiği fotoğrafı da kısa bir süre sonra paylaşan Albayrak, şu notu ekledi:
 
“Bugün yapılan CHP Avcılar Kadın Kolu Başkanlık seçiminde başkanlığa seçilen Sayın Güler Genç’i ve yönetimini kutluyor, başarılar diliyorum. Ayrıca ilk defa bir trans kadının İl Delegesi seçilmesine destek olduğu için ayrıca teşekkür ediyorum.”

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org