Tarih: 21.02.2020

Haber: Oğuz Erışık

Pakistanlı bir kadın Cenevre’de kadına karşı şiddet konusunda düzenlenen Birleşmiş Milletler Kongresi’ne katılan ilk açık kimlikli trans kadın oldu.

Pakistan’da İnsan Hakları Bakanlığı ile çalışan Aisha Mughal, Birleşmiş Milletler Kongresi’nin Kadına Yönelik Her Türlü Ayrımcılığı Yok Etme Sözleşmesi’nin (CEDAW) ülke temsilcilerinden biriydi.
 
Pakistan’ın 5. Periyodik CEDAW Raporu’nun değerlendirmesini tamamlayan ülkenin İnsan Hakları Bakanlığı, temsilciler kuruluna başkanlık etti.
 

Trans hakları uzmanı Aisha Mughal Pakistan’daki gelişmelerden memnun

Mughal toplantının ardından yaptığı twitter paylaşımında kendisine kongrede yer verildiği için memnuniyet duyduğunu ifade etti.
 
“Bana inandığı ve Pakistan’ın hükümet temsilcisi olarak BM CEDAW’ın bir parçası olmamı sağladığı için yöneticime gerçekten minnettarım.”
 
“Hükümetimin Pakistan’ın trans toplumunun görünürlüğünü yaygınlaştırma gayreti için teşekkür ederim.”
 
SAMAA TV’ye konuşan Mughal: “Daha önce bir çok trans kadın bu kongrelere katıldı; ancak sivil toplumu temsil ediyorlardı.”
 
“İlk kez bir trans, hükümet temsilci heyetinin bir parçası oldu.”
 
“Pakistan tüm dünyaya örnek oldu” diyerek hükümetinin trans hakları konusundaki performansından duyduğu memnuniyetini dile getirdi.
 
“Hükümetin tüm bu desteği sayesinde Pakistanlı trans bir kadın olmaktan gurur duyuyorum.”
 

Ülke kısa süre önce transların sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanabileceğini duyurdu

Mughal’ın başarısı Pakistan’ın translar için ücretsiz sağlık hizmetlerinin kapsamını genişletmesinin birkaç hafta ardından geldi.
 
Pakistan’daki tüm translar artık cinsiyet/beden uyum ile ilgili bakım da dahil olmak üzere ücretsiz tıbbi tedaviye erişebilecekler.
 
Hükümet, translara mevcut devlet sağlık sigortası programına erişmelerini sağlayacak özel bir sağlık kartı veriyor. Günde 2 dolardan daha az kazananların sağlık hizmetlerine erişimini sağlamayı amaçlayan bu kart 2015 yılında tanıtıldı. Bununla birlikte kişilere herhangi bir gelir testi uygulanmıyor.
 
Başbakan Imran Khan hastane personeli ve hastalar tarafından sürekli olarak taciz edilen, aşağılanan ve tedaviye erişimleri engellenen translar için sorumluluk aldıklarını belirtti.
 
Bu doğrultuda Dr. Zafer Mirza trans hastalara özel servisler kurulması planlandığını söyledi. 

Kaynak: Pink News
 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org