Tarih: 29.01.2020

Trans Terapi Grubu toplantılarında bir araya gelen translar, temel hak ve özgürlüklerin önündeki engelleri ortadan kaldırmak ve hayatın her alanında maruz kalınan transfobik şiddete karşı mücadele etmek için Trans İstanbul İnisiyatifi’ni kurdu.

KAOS GL’de yer alan habere göre, her ayın ilk çarşambası bir araya gelen Trans Terapi Grubu, Trans İstanbul İnisiyatıfı’ni kurdu. “Bize ait, güçlendirici alanları çoğaltmak gayesiyle bir inisiyatif kapsamında örgütlenerek daha da güçlenmeye karar verdik” diyen İnisiyatif, İstanbul’da her ay, translara yönelik eğitimler, seminerler, atölyeler ve çeşitli sosyo-kültürel etkinlikler düzenlemeyi planlıyor.
Anayasa’nın 10. Ve 17. maddelerini hatırlatan kuruluş metni, transların anayasal güvencenin dışında bırakıldığını ve ayrımcılığa karşı transların korunmadığını ifade ediyor.  Temel hak ve özgürlüklerin önündeki engelleri ortadan kaldırmak ve transfobik, heteroseksist şiddete karşı mücadele etmek için kurulan İnisiyatif, örgütlenerek daha da güçlenmeye çağrıyor.
“LGBTİ+ herkesi dayanışmaya, örgütlenmeye ve birbirimize güç katmaya çağırıyoruz.” diyen İnisiyatif, bu amaç doğrultusunda örgütlenmek ve toplantılardan haberdar olmak isteyenlerin, transinisiyatif@gmail.com adresi üzerinden iletişime geçebileceklerini de ekliyor.
 

“Bizi Güçlendirecek Alanları Hep Birlikte Var Edeceğiz.”

Trans İstanbul İnisiyatif’in kuruluş metninin tamamı şu şekilde:

“Anayasa’nın 10.maddesine göre; “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Ancak “Cinsiyet kimliği ibaresine yer vermeyen eşitlik maddesi, biz transları anayasal güvencenin dışında bırakıyor ve ayrımcılığa karşı bizleri korumuyor.
Yine Anayasası’nın 17.maddesine göre; herkes, yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir. Ancak var olan sosyal, ekonomik, siyasi ve hukuki temel düzen içerisinde, en başta yaşam hakkımız olmak üzere, sağlık, çalışma, barınma ve eğitim gibi en temel haklara erişimimiz engellenmektedir.
Temel hak ve özgürlüklerimizin önündeki engelleri ortadan kaldırmak ve hayatın her alanında maruz kaldığımız transfobik ve aynı zamanda heteroseksist şiddete karşı mücadele edebilmek için; bizi güçlendirecek alanları hep birlikte var edeceğiz. Bu amaçla, Trans Terapi Grubu toplantılarında bir araya gelen translar olarak, Trans İstanbul İnisiyatifinin tohumlarını attık. 2013 yılından beri her ayın ilk çarşambası İstanbul’da düzenlenen Trans Terapi Grubu toplantıları, transların geçiş sürecine yönelik psikososyal destek sağlayan bir alandır.
İşte böylesine bize ait, güçlendirici alanları çoğaltmak gayesiyle bir inisiyatif kapsamında örgütlenerek daha da güçlenmeye karar verdik. Bu amaç doğrultusunda İstanbul’da her ay, translara yönelik eğitimler, seminerler, atölyeler ve çeşitli sosyo-kültürel etkinlikler düzenleyeceğiz.
Trans İstanbul İnisiyatifi olarak, LGBTİ+ herkesi dayanışmaya, örgütlenmeye ve birbirimize güç katmaya çağırıyoruz. Bizimle bu amaç doğrultusunda örgütlenmek ve toplantılarımızdan haberdar olmak istiyorsanız transinisiyatif@gmail.com adresi üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Vardık, Varız, Var Olacağız! Ne Yanlışız, Ne Yalnız!”

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org