Tarih: 13.01.2019

Haber: Yunus Emre Demir

Kaos GL Derneği’nin 17 LGBTİ+ hak savunucusuyla yaptığı görüşmeler sonucu oluşturduğu kitabı “Patikalar: Resmi Tarihe Çentik” kitabı geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Önsözünde Karin Karakaşlı’nın sorduğu “İnsan en çok neyi özler?” sorusuyla başlayan kitapta, 17 LGBTİ+ hak savunucusunun hayatlarından kesitlerin yanı sıra Lambdaistanbul, Kaos GL gibi derneklerin kuruluş süreçleri, ilk İstanbul Onur Yürüyüşü girişimleri, LEGATO, Sappho’nun Kızları gibi örgütlerin hikayeleri de yine aktivistler tarafından anlatılıyor.

Kitapta aynı zamanda Pembe Hayat’ın kuruluşuna dair Buse Kılıçkaya ve Umut Güner ile yapılan görüşmeler de yer alıyor. Buse Kılıçkaya Eryaman olaylarının örgütlenme girişimlerini nasıl tetiklediğini anlatırken, Umut Güner de dernekleşme sürecine dair bilgiler veriyor ve Pembe Hayat’taki kurucu aktivistlerin önemine değiniyor.

Kaos GL Derneği’nin LGBTİ+ hareketi için önemli kaynaklar ürettiği sözlü tarih çalışmaları kapsamında çektiği Renkli Ekran video serisine Kaos GL Youtube kanalı üzerinden, “Patikalar: Resmi Tarihe Çentik” kitabınaysa derneğin internet sitesi üzerinden erişebilirsiniz.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org