Tarih: 8.01.2019

Ocak 2019’da yaşadığı evin önünde polis memuru tarafından vurularak öldürülen Hande Buse Şeker’in avukatları, dava ile ilgili kapalılık kararının kaldırılmasıyla ilgili çağrıda bulundu.

Hande Şeker’i silah ile vurarak öldüren katil zanlısı polis, verdiği ilk ifadesinde “Arkadaşıma saldırdığını düşündüğüm için ateş açtım” diyerek kendisini savundu. Ayrıca olay sırasında, katil zanlısı polisin müşteri kılığında eve gelen arkadaşının da yaralandığı bildirildi.
 
Olayla ilgili açılan davanın ilk duruşma tarihi 21 Haziran olarak belirlenmişti. Ancak mahkeme heyeti, kadın ve LGBTİ+ örgütlerinin davaya katılmasını reddederek dava duruşmasını 13 Eylül’e ertelemişti. Polis tarafından katledilen trans kadın Hande Buse Şeker’in davası yarın 10.00’da İzmir Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.
 

“Temel talebimiz duruşmaların açık olarak yapılmasıdır.”

“Biz Hande Buse Şeker’in avukatları olarak, Hande Buse’nin öldürüldüğü 9 Ocak 2019 günü başlayan soruşturmadan beri olayın takipçisiyiz. Katledilişinin birinci yıl dönümünde Hande Buse’yi bir yandan anmak, bir yandan da adil yargılamanın yapılması çağrısını yaygınlaştırmak için sizlere sesleniyoruz. Kamuoyunun hatırlayacağı üzere, seks işçisi trans kadın Hande Buse Şeker aynı zamanda polis memuru olan müşterisi tarafından kendi evinde katledilmişti. Ev arkadaşı olan bir trans kadın ise yaralanmıştı.
 
“21 Haziran 2019 günü İzmir Adliyesi’nde yapılan yargılamada mahkeme tarafından “?iddialar, savunmalar, beyanlar, cinselliğe ilişkin görüntüler, sanığın mesleği göz önüne alınarak genel ahlakın ve kamu güvenliğinin kesin olarak gerekli kıldığı hal kapsamında olduğu ” gerekçesiyle kapalılık kararı verdi. Yargılama bütün taleplere rağmen hala gözlerden ve kamuoyundan uzak biçimde yürütülmektedir. Nefret suçları ile etkin mücadele edebilmek için kamuoyunun açılan davalar hakkında bilgi sahibi olması ve görüşlerini ifade edebilme imkanına erişebilmesi gereklidir. Nefret suçlarının cezasız kalmadığının görülmesi ve nefret suçlarından etkilenen grupların adaletin sağlandığı hissine ulaşabilmesi için de davanın izlenebilmesi son derece önemlidir. Ancak gelinen aşamada hukuken hiçbir geçerli sebebi kalmadığını düşündüğümüz kapalılık kararı nedeniyle bu mümkün değildir.
 
“Öte yandan adil yargılanma hakkının vazgeçilmez unsuru, yargılamanın aleni olarak yürütülmesidir. Türkiye Cumhuriyeti anayasasına göre adil yargılanma hakkı; sanık ya da mağdur fark etmeksizin yargılamanın bütün öznelerine tanınmış bir haktır. Adil bir yargılamanın sağlanması için kapalılık kararının kaldırılması adalet, eşitlik ve insan haklarından yana herkesten destek beklemekteyiz.
 
“Temel talebimiz kapalılık kararının kaldırılarak duruşmaların açık olarak yapılmasıdır. Bu nedenle 9 Ocak 2020 günü saat 20.00 ? 21:00 saatleri arasında sürdüreceğimiz #HandeŞekerİçinAdalet hashtag kampanyasına ve davanın sonraki duruşmalarında desteğinizi bekliyoruz.”

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org