Tarih: 08.01.2019

Çeviri: Eftelya Yıldırım

Toronto’da yaşayan trans kadın aktivist Julie Berman 20 Aralık günü evinde uğradığı saldırı sonucu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Yıllarını artan trans şiddetine karşı farkındalık kazandırmak için adayan Julie Berman’ın cinayeti hakında sınırlı bilgiye ulaşılmasına rağmen PinkNews’in haberine göre Toronto şehir merkezindeki evinde saldırıya uğrayan Julie Berman, hastaneye sevk edilmesine rağmen kurtarılamadı. 20 Aralık 14.20 suralarında olay mahaline yapılan çağrı sonucu gelen polis bir şüpheliyi ikinci derece cinayetten tutukladı.
 
Şüphelinin LGBTİ+ toplulukların aktif bir üyesi olmadığı The Globe and the Mail Gazetesi’nde duyuruldu. Trans aktivist Karl Jenning, Berman’ın aynı hafta arkadaşlarına tacize uğradığını bildirdiğini, ama bunun cinayetle bağlantısı olup olmadığı konusunda bir bilgi almadığını söyledi.
 
20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma gününden sonra Toronto’dan bildirilen ilk trans cinayeti olduğunu açıklandı.
 

“Julie’yi unutmayacağız!”

Olayla ilgili açıklama yapan Toronto Pride, “Bu endişe verici olay herkese trans toplumunun yaşadığı yüksek şiddet oranlarını hatırlatmalıdır.” dedi ve translar için örgütlenme çağrısında bulundu.
 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org