Tarih: 18.12.2019

Geçtiğimiz gün (17 Aralık) düzenlenen Tuzlaspor-Galatasaray maçı sırasında yaşanan olayın ardından Tuzlaspor oyuncusu Gökhan Çıra’ya tepki gösteren Galatasaray taraftarları eşi fenomen Selin Ciğerci üzerinden transfobi üretiyor.

Dün oynanan maçta, Galatasaray’ın kazanmasının ardından çıkan tartışmalara dahil olan Gökhan Çıra, maçın ardından sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada eşi Selin Ciğerci hakkında yapılan yorumlar için “Beni sakın eşimle vurmaya kalkmayın, ben eşimin ölene kadar arkasındayım. Eşimle bana gelene ben daha çok gelirim.” açıklamasında bulundu.
 
Sosyal medya paylaşımının ardından Galatasaray taraftarları Çıra’nın eşi Selin Ciğerci üzerinden transfobi üretmeye başladı. Cinsiyet kimliği nedeniyle türlü hakaretlere maruz kalan Ciğerci, bu eril, transfobik ve mizojinik tartışmanın odak noktasına kondu.
 
Daha önce de bir takımda futbolcu olarak yer alan Çıra, Selin Ciğerci ile birlikte olduğu için takımdan çıkarılmıştı.
 

Fatih Terim’den transfobik “espri”

Konuyla ilgili açıklama yapan Teknik Direktör Gürses Kılıç, Galatasaray’ın Teknik Direktörü Fatih Terim’in, kendisine yaklaşarak Selin Ciğerci’nin geçmişteki atanmış ismini kullanarak “espri” yaptığını belirtti. Cinsiyet kimliği üzerinden yapılan bu transfobik “espri” sosyal medyada nefret karşıtları tarafından tepki görmeye devam ediyor.
 

“Rezalet!”

Konuyla ilgili sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulunan nefret karşıtları, Selin Ciğerci’nin yanında olduklarını ve bu tartışmanın Ciğerci’nin cinsiyet kimliğinden çıkarılması gerektiğini savundu:
 
“Selin Ciğerci'nin trans kimliği üzerinden Gökhan Çıra'ya saldırılması rezalet. Gerçekten midem bulanıyor, inanılmaz ve utanç verici tavrınızla tuttuğunuz takımın karşısındaki insanları aileden vuracak kadar aşağılıksınız.”
 
“Ne iğrenç saygısız yargılarınız var. Adamın karısını niye karıştırıyorsunuz belden aşağı vuruyorsunuz ne kadar ayıp ya lafa gelince LGBTİ+ savunan kadına hatta insana şiddeti kınayanlar şuan Selin Ciğerci ile uğraşıyor. Yazık.”
 
“Gökhan Çıra ile ilgili olan duruma Selin Ciğerci’nin kadınlığı, cinsel yönelimi ve kimliği üzerinden yorum yapan aşağılıklar görüyorum. Siz var ya canavarsınız, katıksız karaktersizlersiniz. Nefret dolusunuz ve leş gibisiniz. Yok başka numaranız.”

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org