Tarih: 06.11.2019

9. ODTÜ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan 19 kişiye açılan davanın ilk duruşması 12 Kasım’da görülecek. ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, konuyla ilgili tüm nefret karşıtlarına çağrıda bulundu: Arkadaşlarımızın yanındayız!

9. ODTÜ Onur Yürüyüşü’nde saldırıyla birlikte gözaltına alınan 22 kişiden bir tanesi akademisyen 19 kişiye açılan davayla ilgili ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması çağrıda bulundu. Arkadaşlarını yalnız bırakmayacaklarını söyleyen dayanışma, tüm nefret karşıtlarını 12 Kasım’da 09:05’te Ankara 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bir arada olmaya çağırıyor:
 
“10 Mayıs 2019’da ODTÜ yönetimi, iktidarın baskı, nefret, şiddet, lgbti+fobik politikalarını desteklemiş, 9. ODTÜ Onur Yürüyüşü’nü gerekçe göstererek polisle beraber saldırıya ortak olmuştur. Yaşanan ağır polis şiddetiyle beraber 23 kişi gözaltına alınmıştır. Ardından yapılan boykotla tüm ODTÜ bileşenleri ve özgürlük bilincine sahip kurumlar saldırıyı, ayrımcılığı, nefreti kabul etmediğini ilan etmiştir. Ardından saldırılar kesilmemiş ODTÜ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan öğrencilerin bursları hiçbir soruşturmaya dahi tabi tutulmadan kesilmiştir. Şimdiyse gözaltına alınmış 1 tanesi akademisyen 18’i öğrenci olmak üzere 19 kişi için dava açılmıştır.
 
ODTÜ’de gerçekleşen ODTÜ Onur Yürüyüşü ve ülkenin genelindeki tüm Onur Yürüyüşleri, kampüs içerisindeki eylemlerimiz anayasanın ayrım gözetmeksizin herkese tanıdığı barışçıl toplantı ve gösteri hakları kapsamındadır. Lgbti+ hakları evrensel insan haklarının kapsamında olup lgbti+’lara yönelik nefret evrensel bir suçtur. Bütün bunların yanında özgürlüklerin her zaman yuvası olmuş ODTÜ’de yapılan baskı ve saldırılar ODTÜ geleneğine aykırıdır.
 
Bizler ODTÜ’den ve Türkiye’nin her yerinden özgürlüklerimizi koruma amacıyla hareket eden imzacı grup/topluluk/takım/sivil toplum kuruluşları/dernekler olarak dava açılan arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu bildiriyoruz. Davanın takipçisi olacağımızı 12 Kasım 09:05’te arkadaşlarımızın yanında Ankara Adliyesi’nde olacağımızı ilan ediyor, herkesi arkadaşlarımızın uğradığı hukuksuz müdahaleye karşı durmaya, hepimizin özgürlüğünü savunmaya, ODTÜ’nün ve diğer üniversitelerinin özgürlük alanlarını korumaya, anayasal eylem hakkımızdan feragat etmeyeceğimizi bildirmeye davet ediyoruz.
 
Nerdesin aşkım?
Adliyede’yim aşkım!”

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org