Tarih: 21.10.2019

Pembe Hayat Derneği, karikatürist Aslı Alpar ile 27 Ekim’de lubunyaların neden karikatüre ihtiyaç duyduğunu konuşup karalayacağı atölyeye çağırıyor! Etkinliğe katılmak için etkinlik@pembehayat.org’a mail atmayı unutmayın.

“Sınıfsız, sınırsız, sömürüsüz bir dünya için karalıyorum” diyen karikatürist aktivist Aslı Alpar, 27 Ekim’de Pembe Hayat ile birlikte lubunyaların neden karikatüre ihtiyaç duyduğu sorusuna hep birlikte yanıt arayacak:
 
“Karikatürü “komik çizgi” ile sınırlamıyorsak, mizahtan bahsediyorsak onun iktidarın karşısında duruşunu teslim etmeliyiz.
 
Muktedirle kafa bulan bir karikatür, hedeflediği iktidar alanını sadece kanun koyucularla sınırlayabilir mi? Ya siyasetin diğer unsurları? Fail olarak heteroseksizm, ataerki, ikili cinsiyet? Bunlara sessiz kalan bir karikatürün mizahla nasıl bir ilişkisi olabilir?
 
Diğer yandan en güçsüz anında imdadına yetişen çizgili bir araç. Yok sayılmaya, adına konuşulmasına karşı bir kahkaha? Ayrımcılığın antidotu biraz da dalga geçmek onunla. Güçlenmek, ayrımcılığa karşı söz üretmek için bir mecra daha.
 
Bugüne dek cinsiyetçi, heteroseksist ve ikili cinsiyet üzerine olan karikatür pratiklerini tersine çevirmek için queer karikatür atölyesine bekleniyorsunuz. “Ben çöp queer bile çizemem” demeyin, bu atölyede lubunyalar neden karikatüre ihtiyaç duyar sorusuna birlikte yanıt bulup karalayalım.”
 
Etkinliğe katılım ve adres bilgisi için etkinlik@pembehayat.org’a mail atabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org