Tarih: 14.10.2019

Mart ayında Eskişehir’de bulunan “222 Park” isimli mekan görevlileri ve olay yerine gelen ve ayrımcılığa maruz kalmış transları darp eden kolluk kuvvetlerinin şikayeti üzerine açılan davaya ilişkin “sanık” konumundaki mağdur transların kendi şikayetlerine takipsizlik kararı çıkmıştı. Kararın itirazına ise red kararı geldi.

Geçtiğimiz Mart ayında biri Pembe Hayat Denetim Kurulu üyesi iki trans kadın ve bir trans erkek, Eskişehir’de bulunan “222 Park” isimli eğlence mekana alınmamış ve darp edilmiş, ardından çağırdıkları kolluk kuvvetleri tarafından da saldırıya uğramışlardı. Konuyla ilgili saldırının mağduru translar, darp raporu almak için gittikleri hastanede de muayene sırasında kolluk kuvvetleri tarafından fiziksel ve sözlü saldırıya maruz kalmıştı.
 
Olayın ardından karakola giderek ifade veren ve saldırıya uğradıkları için ve mekana alınmayarak ayrımcılığa maruz kaldıkları için şikayetçi olan transların başvurusuna dair takipsizlik kararı çıktı.
 

Mağdur translar sanık konumundalar!

Olayın en başında, mekana girmek istemeleri; ancak mekan görevlileri tarafından içeri alınmamaları ve darp edilmelerine rağmen olay yerine gelen kolluk kuvvetleri ve mekan görevlileri mağdur ettikleri ve saldırdıkları translardan şikayetçi oldular. “Kamu görevlisine hakaret ve yaralama” kapsamında “yargılanacak” transların, ayrımcılığa ve şiddete maruz kalmaları göz ardı ediliyor.
 

Ayrımcılık mı yasaya uygun?

Açılan davanın yanında mağdur transların şikayetleri ise takipsizlikle sonuçlanmıştı. Takipsizliğe itiraz eden mağdur transların itiraz talebi ise, “yasaya uygun olması” ve “herhangi bir isabetsizlik görülmemesi” nedeniyle kabul edilmedi. Böylece, ayrımcılığa maruz kalmalarının ardından çağırdıkları kolluk kuvvetleri tarafından şiddete maruz kalan transların şikayetlerinin değerlendirilmemesine itirazları maruz kaldıkları ayrımcılık ve şiddete rağmen reddedildi.
 

“Karar insan haklarını ihlal ediyor!”

Konuyla ilgili konuşan Pembe Hayat Derneği Denetim Kurulu üyesi mağdur trans, kararın insan haklarını ihlal ettiğini belirterek şunları söylüyor:
 
“Kararın insanlar haklarını ihlal ettiğini düşünüyorum. Mağduriyetimiz ve itirazımız trans olduğumuz için reddediliyor ve darp raporlarımız, kamere kayıtlarımız varken red kararı verilmesi anayasaya da aykırı ancak davamıza sahip çıkacağız. Bu karada da karşı çıkmak bizim hakkımız. Pembe Hayat Derneği Avukatı Emrah Şahin’e davayı takip ettiği için teşekkür ediyorum.”

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org