Tarih: 02.09.2019

Koç Üniversitesi’nde LGBTİ+ topluluğu olan Kuir Koç, Rumelifeneri Kampüsü’ndeki tuvaletlerin cinsiyetsizleştirilmesi için Koç Üniversitesi öğrencilerini dayanışmaya çağırıyor: “İmza atarak bize destek olabilir, bu şiddet ve tacize dur diyebilirsiniz.”

Koç Üniversitesi LGBTİ+ kulübü olan Kuir Koç, yayımladıkları açıklama ile neden cinsiyetsiz tuvalete ihtiyaç olduğunu açıklıyor:
 
“Tuvaletleri kadın ve erkek olarak sınıflandırmak, cinsiyet beyanı erkek veya kadın olmayan bireylere karşı ayrımcılıktır. Cinsiyetli tuvaletler toplumsal cinsiyet normlarına “uymayan” bireyler için şiddet ve taciz alanıdır. Bireyin beyanını gözetmeksizin ikili cinsiyeti seçmeye yönelttiği için psikolojik şiddete sebep olmaktadır. Kadın ve/veya erkek beyanına sahip olup cinsiyet ikazları bulunan tuvaletleri kullanmak istemeyen, ikili cinsiyet karşıtı bireyler için de cinsiyetli tuvaletler ideolojik bir dayatmadır.”
 
Açıklamanın tamamına aşağıdaki görselden ulaşabilirsiniz.
 

Cinsiyetsiz tuvalet kampanyasını imzalamak için tıklayınız.
*Yalnızca Koç Üniversitesi öğrencilerine açıktır.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org