Tarih: 20.09.2019

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın Konut ve Kentsel Gelişme Sekreteri Ben Carson, 17 Eylül günü düzenlenen iç toplantıda transfobik söylemlerde bulundu.

Washington Post’un haberine göre, 17 Eylül Salı günü düzenlenen, basına kapalı iç toplantıda Trump yetkililerinden Ben Carson, trans kadınların “büyük, kıllı erkekler” olduğunu, “kadınların yerlerine girmeye çalıştıklarını” söyleyerek nefret söyleminde bulundu. Bu söylemlerin ardından birden fazla kişi toplantıdan ayrıldı.
 
Toplantıda aynı zamanda geçtiğimiz yıllarda Trump’ın transların ordudan çıkarılması için attığı adımların mahkemece durdurulmasının ardından hala bu transfobik kararı desteklediğini söyleyen Carson, “toplumun artık erkekler ve kadınlar arasındaki farkı bilmediğini” dile getirdi.
 

“Eşit evlilik hakkı Marksist bir komplonun bir parçası”

Ben Carson geçmişte transların barınma haklarını düzenleyen yasaların geri çekilmesi için de uğraştığı biliniyor. Açıkça trans karşıtı olduğunu belirten transfobik Carson, bulunduğu pozisyona atanmadan önce de eşcinsellerin pedofili olduğunu söylemiş ve eşit evlilik hakkının “Marksist bir komplonun bir parçası” olduğunu iddia etmişti.
 

“Krizi daha da kötüleştirmeye hizmet ediyor!”

Toplantının ardından açıklama yapan İnsan Hakları Kampanyası Başkanı Alphonso David, ilk günden itibaren Trump yönetiminin sözlerinin ve eylemlerinin acımasızlığının asıl mesele olduğunu belirterek, bir yıl boyunca 18’i siyah toplamda 19 trans kadının ABD sınırları içerisinde öldürüldüğünü hatırlattı. David, “Amerika Birleşik Devletleri’nin yönetiminin transfobik söylemleri, krizi daha da şiddetlendirmeye hizmet ediyor, aramızdaki en savunmasız insanları daha da savunmasız hale getiriyor.” dedi.
 

“Sekreter aşağılayıcı dil kullanmıyor.”

Konuyla ilgili açıklama yapan Konut ve Kentsel Gelişim Dairesi sözcüsü, Carson’un transları aşağılayıcı bir dil kullanmadığını, aksi bir raporun yanlış olduğunu söyledi.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org