Tarih: 13.09.2019

Kayseri’de yaşayan 7 trans kadın, evlerine gelen kolluk kuvvetleri tarafından gözaltına alındı. 2 gün boyunca bilgi verilmeden gözaltında tutulan transların 5’i serbest bırakıldı, ikisi ise tutuklu yargılanma talebiyle savcılığa sevk edildi.

İki gün boyunca ayrı karakollarda ve birbirleriyle görüşemeyecek şekilde gözaltında tutulan translar, gözaltının ilk gününde ifade verdiler. Neden alındıklarına dair bilgi almak isteyen translara “Öğrenirsin” diyen kolluk kuvvetleri, 48 saatlik gözaltı sürecinin ardından transları serbest bıraktı. Ancak iki trans kadın tutuklu yargılanma talebi ile savcılığa sevk edildi.
 
Konuyla ilgili Pembe Hayat Derneği’ne ulaşan trans kadın, neden gözaltında olduklarını bilmeden iki gün boyunca tutulduklarını, ilk gün “Fuhuşa teşvik mi ediyorsunuz siz?” diyerek ifadelerinin alındığını, ikinci gün ise savcılığa sevk edildiklerini, ardından da serbest bırakıldıklarını söyledi.
 

DHA translardan “çete” diye bahsetti

Konuyla ilgili haber yayımlayan Doğan Haber Ajansı, “Kayseri'de fuhuş operasyonu: 9 gözaltı” isimli haberde, sosyal paylaşım sitelerindeki paylaşımları üzerine operasyon düzenlendiğini yazdı. Yapılan haberde, seks işçisi trans kadınlardan “fuhuş çetesi” olarak söz ediliyor.
 
Pembe Hayat Derneği Hukuk Departmanı konuyla ilgili translar ile görüşmelere başladı.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org