Tarih: 13.09.2019

ABD’nin Oregon eyaletinde bir yılı aşkın süredir taksi şoförü olarak çalışan trans kadın Marla, arabasına binen sarhoş bir erkek tarafından saldırıya uğradı. Saldırının ardından trans kadın işinden istifa etti.

Trans kadın taksi şoförü Marla, 6 Eylül günü Oregon Portland’da bulunan bir otelin önünden saldırgan müşteriyi aracına aldı. Marla, olayın ardından verdiği röportajda saldırganın arabaya binemeyecek kadar sarhoş olduğunu, nereye gideceğini bile bilmediğini söyledi. Ardından saldırganın agresifleştiğini farkettiğinde arabayı yavaş sürmeye başladı ve çıkan tartışmanın ardından kendisini darp eden saldırgana “Arabamda yobazlığa ihtiyacım yok.” dedi. Başına ve boynuna aldığı darbelerin ardından kendisini savunmak için saldırganın ellerini tutmaya çalıştığında saldırgan trans kadının kolunu bükerek yaraladı. Ardından araçtan inen saldırgana sürücü koltuğu tarafına yöneldiği sırada biber gazı sıkan Marla, olay yerinden uzaklaştı.
 
Fiziksel saldırının yanı sıra saldırgan trans kadına “Erkekten başka bir şey değilsin” diyerek sözlü saldırıya devam etti.
 

İşinden istifa etti: “İnsanlar bizi çöp olarak görüyor!”

Çalıştığı taksi şirketi olan Lyft olayın ardından destek sağlamak için trans kadınla iletişime geçti ancak trans kadın maruz kaldığı saldırının ardından istifa etmeye karar verdi. “Bunu daha fazla yapamam, başka erkeklerle artık araca binemiyorum.” diye ekledi ve devam etti:
 
“Ciddiye alınmıyoruz, çünkü insan sayılmıyoruz. Çoğu insan bizi çöp olarak görüyor”
 
Polis, olayı nefret suçu kapsamına alarak soruşturma başlattı ve olayla ilgili bilgisi olan Portland vatandaşlarına çağrıda bulundu.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org