Tarih: 12.09.2019

9 Ocak tarihinde İzmir’de yaşadığı evin önünde polis kurşunu ile öldürülen Hande Buse Şeker’in ertelenen duruşması yarın (13 Eylül) görülecek.

Seks işçisi trans kadın Hande Buse Şeker, Alsancak’da bir trans arkadaşı ile aynı evde çalışıyordu. Çalıştığı eve 9 Ocak sabah saatlerinde müşteri olduğunu söyleyen bir erkek geldi. Müşteri kılığında eve girdikten sonra tartışma çıkaran suç ortağı, ardından binanın önünde bekleyen polis memuru arkadaşını eve çağırarak tartışmayı büyüttü.
 
Trans kadının evine gelen polis memuru, silahını ateşleyerek trans kadını vurdu. Çıkan olayda hayatını kaybeden Hande Şeker’in arkadaşı ise olay sırasında hafif yaralandı.
 

“Arkadaşıma saldırıldığını düşündüğüm için öldürdüm.”

Hande Şeker’i silah ile vurarak öldüren katil zanlısı polis, verdiği ilk ifadesinde “Arkadaşıma saldırdığını düşündüğüm için ateş açtım” diyerek kendisini savundu. Ayrıca olay sırasında, katil zanlısı polisin müşteri kılığında eve gelen arkadaşının da yaralandığı bildirildi.
 

Davası yarın görülecek

Olayla ilgili açılan davanın ilk duruşma tarihi 21 Haziran olarak belirlenmişti. Ancak mahkeme heyeti, kadın ve LGBTİ+ örgütlerinin davaya katılmasını reddederek dava duruşmasını 13 Eylül’e ertelemişti. Polis tarafından katledilen trans kadın Hande Buse Şeker’in davası yarın 10.00’da İzmir Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org