Tarih: 08.08.2019

Geçtiğimiz yıl “Şovda trans ve büyük beden mankenlere yer veremeyiz” diyerek tepki çeken marka yöneticisi Ed Razek, markanın trans bir modelle çalışmaya başlamasının ardından istifasını açıkladı.

Brezilyalı trans model Valentina Sampaio, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından Victoria’s Secret’in alt markası olan “Pink” için çekimde olduğunu duyurdu. Kulisten fotoğraf paylaşan Sampaio, “çeşitlilik” ve “bizi izlemeye devam edin” hashtaglerini kullandı.
 

#TransisBeautiful

8 Kasım 2018 günü Vogue’de yayımlanan bir röportajda, markanın üst düzey yöneticisi Razek’e trans ve büyük beden mankenlerinin şova dahil olup olamayacağı sorulmuştu. Soruya “Hayır, olabileceklerini sanmıyorum. Çünkü şov bir fantezidir.” diyerek cevap veren Razek, “lider” olduklarını ve büyük beden mankenleri kardeş şirketlerinde kullandıklarını, Victoria’s Secret ile birlikte dünyaya sunamayacaklarını söylemişti.
 
Gelen tepkilerin ardından Razek sosyal medya hesaplarından özür dilemişti.
 

Ed Razek istifa etti

Markanın üst düzey yöneticisi Ed Razek, 5 Ağustos tarihinde markadan istifa ettiğini açıkladı. Markanın trans model Sampaio ile çalışmaya başlamasından kısa süre sonra istifasını açıklayan Razek’in istifa nedeninin Victoria’s Secret’in trans model ile anlaşma sağlaması olduğu düşünülüyor.
 
Ayrıca Victoria’s Secret’in yaklaşık üç yıldır satışlarının düşük olması ve iflas tehlikesiyle karşı karşıya olmasının nedeni; çeşitliliğin olmaması ve tek tip natrans kadınların yer alıyor olması olarak yorumlanıyor.
 
Konuyla ilgili Twitter üzerinden düşüncelerini paylaşan sosyal medya kullanıcıları, şunları söyledi:
 
“HOŞÇAKAL! Antika ve dar görüşlü görüşleriniz istenmiyor ve ihtiyaç duyulmuyor!”
 
“Ed Razek trans modelin işe alınmasıyla birlikte istifa mı etti? Hmm?”
 
“Ed Razek Victoria’s Secret’e çeşitliliğin gelmesinin ardından istifa etti.”

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org