Tarih: 25.07.2019

İzmir’de yaşayan trans erkek Aşkın, cinsiyet uyumlama operasyonu için kitlesel fonlama kampanyası başlattı.

Konya’dan geçiş süreci nedeniyle İzmir’e yerleşen 27 yaşındaki trans erkek Aşkın, geçtiğimiz günlerde GoGetFunding.com üzerinden kitlesel fonlama kampanyası başlattı. Güzel Sanatlar bölümü okumak isteyen ve profesyonel anlamda çizime odaklanmak istediğini söyleyen Aşkın’ın kampanya metni şu şekilde:
 
“Adım Aşkın, 27 yaşında trans bir erkeğim. Adnan Menderes Üniversitesi Emlak ve Emlak Yönetimi mezunuyum. Konya'da doğdum ve büyüdüm. Çok küçük yaşlarda resime olan ilgimden dolayı güzel sanatlar hayalim vardı fakat Konya'da kendim gibi yaşayamadığım ve toplumun dayattığı cinsiyet rollerine sıkışıp kaldığım için güzel sanatlara hazırlanamadan kurtuluş olarak gördüğüm herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümünü yazmak durumunda kaldım. Bir çok aksilik nedeniyle ve ait olduğum bedene kavuşma uğruna verdiğim savaştan dolayı güzel sanatlar hayalime koşmaya halim kalmadı ve eğitimim bittikten sonra Konya’ya ailemin yanına dönsem de içinde bulunduğum süreçten dolayı ailemin yanından ayrılmak durumunda kalıp hem hukuki hem de tıbbi anlamda bu sürece başlayabilmek için İzmir’e yerleştim.”
 

“Artık düzenli para kazanabileceğim bir iş bulmak mümkün olmuyor”

“Yaklaşık 5 yıldır ailemden ayrı İzmir’de kendi başıma yaşıyorum, her şeyimi kendi başıma kendi ayaklarımın üzerinde durarak yaptım. Kendi evimi tuttum, düzenimi kendim oturttum. Kimliğimden dolayı eğitimini almış olduğum mesleği yapamasam da kendi kendine yetebilen birisi olmayı sevdiğim ve tercih ettiğim için bu zaman boyunca kendi başıma varoldum. Bu yüzden bugüne kadar çeşitli birçok işte çalışarak kendi geçimimi kimseye mecbur kalmadan sağladım; garsonluk, satış elemanlığı gibi işler. Fakat öncesinde dış görünüşümden ötürü insanlar cinsiyet kimliğime dair fikir sahibi olamazken, yakın zamanda hormon kullanımına da başlayacağım geçiş sürecine de girdiğim için artık düzenli olarak para kazanabileceğim bir iş bulmak da mümkün olmuyor.”
 
“Ailemden de maddi ve manevi en ufak destek almadığım ve her şeyi gerçekten kendi başıma yapmaya çalıştığım bir sene gibi uzun bir süre sonunda psikolojik değerlendirme aşamasını geçmiş ve “cinsiyet uyum ameliyatı” için gerekli yasal prosedürleri tamamlamış durumdayım, ve bugüne kadar her şeyi kendi başıma yapsam da artık gerçekten ekonomik anlamda bir engelle karşılaşmış durumda olduğumdan ötürü maddi anlamda desteğe ihtiyacım var, ki bu sayede kendi ayaklarımın üzerinde durmaya da devam edebileyim. Ekonomik ve sosyal anlamda bağımsızlığımı tekrardan elime alabileceğim ve toplumda daha rahat varolabileceğim için bu süreçte olsam da, bu süreç “geçiş süreci” olması ile alakalı olarak beni arafta hissettiren, toplumun, diğerlerinin bana bakışının belirsizleştiği bir süreç. Ve bu araftan kurtulmak için sizlerin desteğine ihtiyacım var.
 

“Hayatımın geri kalanını ait olduğum bedende geçirmek istiyorum”

“27 yaşındayım ve yeterince geç kaldığımı düşündüğüm için artık daha fazla geç kalmak istemiyor ve hayatımın geri kalanını ait olduğum bedende geçirmek istiyorum. Çünkü önümdeki bu engel kalkar ise mesleki kariyerime de bir adım atabilecek ve hep hayalim olan çizme eylemini hobi olarak bir köşede bırakmak zorunda kalmayacağım. Transeksüellerin “normal” olarak adlanırılan diğer insanlardan bir farkı olmadığını ve herkes gibi eşit yaşam haklarına sahip olmak istediğini de bilmenizi isterim. Keşke her şey bu kadar zor olmasaydı ve sizlerin karşısında bu açıklamaları yapmak durumunda kalmasaydım fakat hayatımın sekteye uğradığı ve toplumsal yargılardan dolayı tıkandığım bu süreci atlatmama yardımcı olmanıza ve bu sayede kendi kendine yeten bir birey olmaya geri dönebilmeye ihtiyacım var. Şimdiden maddi manevi tüm destekleriniz için çok teşekkür ederim.”
 
Aşkın’ın kampanya sayfasına ulaşmak için tıklayın.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org