Tarih: 12.06.2019

Yeni Akit Gazetesi, 7 Haziran’da yayımladığı bir haber ile Mersin Onur Haftası’nı hedef göstermiş ve nefret söyleminde bulunmuştu. Bunun üzerine Mersin Onur Haftası Komitesi, dün (11 Haziran) bir basın toplantısı düzenledi.

Sürekli olarak yayımladıkları haberler ile LGBTİ+’ları hedef göstererek nefret suçu işleyen Yeni Akit Gazetesi, geçtiğimiz günlerde “Onursuz ibneler rahat durmuyor!! Bu kez de Mersin’i üs seçtiler” başlıklı bir haber yayımladı. Haberde, LGBTİ+’ları hedef göstermenin yanı sıra Mersin Valiliği’ne de etkinliğin yasaklanması için çağrıda bulunan gazete, “Özgürlük adı altında cinsel sapkınlık hastalığını tüm topluma yaymaya çalışan LGBT dernekleri, sözde “Onur Yürüyüşü” adıyla 26 Haziran’da İstanbul’da tertiplemek istedikleri etkinliğin İstanbul Valiliği tarafından iptal edilmesi üzerine gözünü Mersin’e dikti.” ifadelerini kullandı.
 
Yayımlanan haberin ardından dün Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın açıklaması gerçekleştiren Mersin Onur Haftası Komitesi, “5.si yapılacak olan onur yürüyüşü, tıpkı geçtiğimiz her sene olduğu gibi bu sene de bitmek bilmeyen nefrete karşı aşk ile sokakları onurlandıracak” dedi. Komite sözcüsü Ekrem, yalnızca yürüyüşün hedef gösterilmediğini, Mersin Valiliği’ne de hukuksuz bir uygulamanın talimatının verilmek istendiğini belirterek Mersin Valiliği’nin etkinliklerin yapılabilmesi için uygun ortam sağlamakla sorumlu olduğunu ekledi.
 

“Yeni Akit yalnızca bu nefretin bir örneğidir.”

“Haberlerinde bizlerin yaşamlarını tehlikeye atacak nefret söylemlerinden sakınmayan Yeni Akit ve benzerleri bilmelidir ki bu saldırı ve tehditler bizi daha çok bir araya getirecektir. İstanbul Sözleşmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği hedef alan, haklarımıza göz diken Yeni Akit LGBTİ+ hareketini gayrimeşru ilan etmeye çalışmaktadır.”
 
“Bir kez de burada söylemek gerekirse kimliğimiz, bedenimiz, varoluşumuz hiçbir sistemin, iktidarın ötekileştirici diliyle tahakküm altına alınamaz. “
 
“Bugüne dek yaşanan LGBTİ+'lara yönelik şiddet münferit değildir. Bundan sonrada yaşanacak olan saldırıların sorumluluğu hem bu haberleri yapma cürretini gösteren yandaş medyanın hem de LGBTİ+'ların haklarını korumayan devlet kurumlarına aittir. Yeni Akit gazetesi yalnızca bunun bir örneğidir.”
 
“Yaşamlarımıza, bedenlerimize, kimliklerimize ve varlığımıza göz dikenler bilmelidir ki attığımız her adım,aldığımız her nefes bizim için bir direniştir. Stonewall'dan bu yana tarih göstermiştir ki hiçbir baskı, şiddet bizi bitirmemiş aksine öfkelendirmiş sokağa dökmüştür.”
 
“Her seferinde nefrete inat yaşasın hayat diyen LGBTİ+'lar hakları ve yaşamlarını savunmak için sokağın dinamiği haline gelmiştir. Mersin'de de 5.sini düzenleyeceğimiz Onur Haftası'nda ''hasbihal'' teması ile bir araya gelerek lubunyalığı, varoluşumuzu, hallerimizi, aşkımızı, arzumuzu, emeğimizi, bedenimizi, mücadelemizi konuşacağız.
 
Yeter artık çıkalım zıvanadan Mersin 5. Onur Haftasında,Yürüyüşünde buluşalım.
#HerYürüyüşümüzOnurYürüyüşü
#YaşasınOnurluMücadelemiz”

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org