Tarih: 14.05.2019

Eskişehir’de yaşayan trans aktivist Uzay, cinsiyet uyum süreci için kitlesel fonlama kampanyası başlattı: Bu açık çağrıya kulak vermenizi talep ediyorum.

Uzay, 24 yaşında Eskişehir’de yaşayan bir trans erkek. Antropoloji bölümünden mezun olan trans aktivist, kendi alanında iş bulamadığı için diğer farklı mesleklerde çalışarak geçimini sağlamaya çalışıyor. Ancak cinsiyet uyum operasyonlarının pahalılığı nedeniyle maddi anlamda uluslararası bir dayanışma ağına ihtiyaç duyduğunu söylüyor.
 
“Dayanışmanın gücüne inanıyorum” diyen trans aktivist, GoGetFunding.com üzerinden başlattığı kampanya ile herkesi dayanışmaya çağırıyor:
“Merhaba ben Uzay. Eskişehir'de yaşayan 24 yaşında bir trans erkeğim. Antropoloji bölümünden mezunum. Mezun olduğum bölüm Türkiye’de yeterli iş olanaklarına sahip değilken benim bir de trans erkek olarak alanımda çalışabilme olanağım çok sınırlı. Bunun yanı sıra 5 yıldır gönüllü LGBTİ+ aktivizmi içerisinde yer alıyorum. 3 yıldır ailemden maddi destek almadan hayatımı geçici işlerde çalışarak sürdürüyorum. Kazandığım para; kira, günlük masraflar gibi yaşamsal ihtiyaçlarımı karşılayacak kadar yeterli oluyorken bir de uyum sürecim için para biriktirebilmem Türkiye şartlarında çok zorlayıcı. Son zamanlarda bedenimle ilgili disforilerimin artmasıyla sosyal ve iş hayatıma adapte olurken zorluk çekmeye başladım ve bu durum beni ağır bir depresyona sürükledi. Bu duruma son vermek, cinsiyet uyum sürecine başlamak adına uluslararası bir yardım dayanışma ağına ihtiyac duydum. Dayanışmanın gücüne inanıyorum ve sizlerin bu açık çağrıya kulak vermenizi talep ediyorum.”
 
Uzay’ın kampanyasına ulaşmak için tıklayınız.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org