Tarih: 13.05.2019

Pembe Hayat Derneği 2006 yılından beri LGBTİ+’ların hak ihlallerini raporlaştırmaya ve raporlar doğrultusunda hizmetler sunmaya devam etmektedir. Yaşadığınız hak ihlallerini www.pembehayat.org’ta bulunan “Hak İhlaline Uğradım” butonuna tıklayarak bildirebilirsiniz.

Derneğin sosyal hizmet uzmanı kişilerin cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerinden kaynaklı yaşadıkları herhangi bir hak ihlali ve ayrımcılık durumunda; bu hak ihlallerini raporlarını tutmakta ve bu raporlar doğrultusunda kişiye psiko sosyal destek ve hukuki destek için gerekli hizmeti sağlamaya çalışmaktadır.
 
Hak ihlali formunda olayın geçtiği tarih, saat, yer; olayın faili, olayın nasıl gerçekleştiği; olayın emniyete yansıyıp yansımadığı, darp raporu olup olmadığının yanında kişilerin dernekten taleplerinin olup olmadıkları ya da psikolojik destek isteyip istemedikleri de soruluyor. Talepler doğrultusunda kişilere ihtiyaç duydukları sosyal, psikolojik ve hukuki yönlendirmeler yapılıyor.
 
Pembe Hayat Derneği tutulan hak ihlali raporları doğrultusunda belirli aralıklarla LGBTİ+’ların yaşadıklarını ayrımcılıkları yayınlamakta ve paydaş olduğu kurumlarla bu raporları paylaşmaktadır. Ayrıca bu raporlar doğrultusunda kişilere hizmet sağlayan sistemler ve kurumlarla danışanları buluşturmakta, sosyal politikaların geliştirilmesine katkıda bulunmakta ve kişileri güçlendirmek ve sosyal adaleti geliştirmek amacıyla hizmetler üretmektedir.
 
Hak ihlali Formunu derneğe doğrudan dernek telefonun ulaşarak doldurtabilmeniz dışında derneğin sitesinden ‘’Hak İhlaline Uğradım’’ bölümünden de bizlere ulaştırabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org