Tarih: 8.5.2019

2017 yılında Boyner tarafından işine son verilen trans kadın mobbinge maruz kaldığını ifade ederek davasının peşinde olduğunu söyledi

Pembe Hayat’a verdiği bilgiye göre, 2017 yılında Boyner’in bir mağazasında çalışıyorken amirleri ve çalışma arkadaşları tarafından rahatsız edici bakışlara maruz kaldığını, sözlü ve psikolojik olarak baskı altında olduğunu ifade eden trans kadın Gökçe Aşan, sürekli olarak istifa imasıyla şakalara mağruz kaldığını, cinsiyet kimliği ile ilgili alaycı eylemlerle mücadele ettiğini ve çalıştığı mağazada yalnızlaştırıldığını belirtti. Ayrıca kendisine bilgi verilmeden mesai saatlerinin değiştirildiğini, senelik izinlerini kullanmasının engellendiğini de ekledi. Maruz kaldığı ayrımcılığı şikayet ettiğinde ise amiri tarafından “Artık senin şikayetlerinden bıktım.” cevabını aldığını söyledi.
İstifayı düşünmesine rağmen mücadele etmek için kalmaya devam ettiğini söyleyen Aşan, sürecin sonunda işyerinde çıkan bir tartışma sonrasında hakaret ettiği gerekçesiyle işten atıldı.

 

“Sen kendini kadın mı sanıyorsun?”


İş mahkemesine açtığı davanın kaybedildiğini söyleyen Aşan şunları ekledi:
“Başarılı bir pozisyondaydım ve işimi de gerektiği gibi yapıyordum. Buna rağmen çalıştığım yerdeki çoğunluk trans kimliğimden dolayı onlarla çalışmama karşı olduğu için sürekli yalnızlaştırıldım. Daha önce de bir çalışan tarafından “Sen kendini kadın mı sanıyorsun?” şeklinde bir hakarete maruz kalmıştım ve bu durumu şahitler ve kamera kayıtları ile firma içerisinde yürütülen soruşturulmanın ardından benim güvenliğim için işyerinden uzaklaştırılmamla sonuçlanmıştı.”

 

“Homofobi ve transfobiye yönelik yeteri kadar önlem alınmıyor.”


“Maalesef arkamda duran kimse yok. Eğer bu süreçte bir kamuoyu oluşturabilseydim iş mahkemesine açtığım davayı kazanabilirdim belki de. Kapitalist sistemin içerisinde LGBTİ+ personel çalıştırıyoruz diyen firmaların birçoğu bunu makyaj olarak kullanıyor ama ne yazık ki buralarda da homofobi ve transfobiye yönelik yeteri kadar önlem alınmıyor.”
 

“Davam devam ediyor”


“Şuan dava istinaf mahkemesinde, oradan da bir sonuç çıkmazsa bir üst mahkemeye başvuracağım ve davamın peşinde olacağım.”

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org