Tarih: 6.5.2019

Fotoğraf: (ODTÜ Onur Yürüyüşü, 11 Mayıs 2018, Yıldız Tar / Kaos GL)

Ankara’daki süresiz LGBTİ+ yasağının kalkmasının ardından yapılacak ilk Onur Yürüyüşü’nün ODTÜ Rektörü Verşan Kök tarafından engellenmesinin önüne geçmek için başlatılan kampanyada, Af Örgütü destek çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz yıl ODTÜ Onur Yürüyüşü için Acil Eylem çağrısında bulunan Af Örgütü, bu yıl da ODTÜ Onur Yürüyüşü için harekete geçti. Kampanya metninde, “ODTÜ Rektörü Prof. Mustafa Verşan Kök’e yazarak, ODTÜ’deki Onur Yürüyüşünün güven içinde gerçekleştirilmesini sağlamasını isteyin.” diyen Af Örgütü, destek bekliyor.
 

Kampanyanın tam metni ise şöyle:
 

“Ilık bir bahar günü büyük bir kalabalığın neşe içinde toplandığını hayal edin. Yüzlerce genç, boyanmış yüzleri ve kutlama kıyafetleriyle bayraklar sallıyor ve ilgi çekici sloganlar atarak okudukları üniversitenin kampüsündeki geniş yeşil alanda dolaşıyorlar. Gökkuşağı bayrakları dört bir yana renk saçıyor. Son sekiz yıldır yaptıkları gibi, bu yıl da LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü gerçekleştiriyorlar."

"10 Mayıs’ta kutlama yapmak için bir nedenleri daha var: Mahkeme, 2017’den beri Ankara’daki tüm LGBTİ+ etkinliklerine uygulanan genel yasağın hukuka aykırı olduğuna hükmetti! Bu karar, söz konusu yasağa ilk günden beri itiraz eden Türkiye’deki LGBTİ+ örgütleri adına büyük bir zaferdir."

"Ancak yine de Türkiye’nin en saygın üniversitelerinden biri olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencilerinin Onur Yürüyüşü’nü gerçekleştirmesine izin verilmeyebilir. Her yıl kampüste düzenlenen ve bu yıl 10 Mayıs’ta yapılması planlanan Onur Yürüyüşü, mahkeme kararına rağmen yasaklanabilir.  Öğrencilerin huzur ve neşe içinde yürüyebilmesini sağlamak, ODTÜ Rektörü Prof. Mustafa Verşan Kök’ün vereceği karara bağlı."

“Bizim için Onur Yürüyüşü, kampüste bir araya gelebileceğimiz ve kendimizi olduğumuz gibi ifade edebileceğimiz tek gün. Diğer ülkelerdeki birçok akranımız gibi, yalnızca LGBTİ+ topluluğunu kutlamak istiyoruz. Herkesten bizimle dayanışma içinde olmalarını ve bu yıl da ODTÜ’de Onur Yürüyüşünü gerçekleştirebilmemize destek olmalarını istiyoruz.”

- ODTÜ öğrencisi Melike Balkan

ODTÜ Rektörü geçen yıl da Onur Yürüyüşünü yasaklamak istedi. Fakat uluslararası tepkiler sayesinde kararından vazgeçmek zorunda kaldı ve böylelikle öğrenciler yürüyüşü gerçekleştirebildi.
ODTÜ öğrencileri için bu yıl da desteğiniz gerekli. Öğrencilerin Onur Yürüyüşüne katılma ve kutlama hakkı, rektörün hukuka tamamen aykırı kararıyla ellerinden alınamaz.

ODTÜ Rektörü Prof. Mustafa Verşan Kök’e yazarak, ODTÜ’deki Onur Yürüyüşünün güven içinde gerçekleştirilmesini sağlamasını isteyin.”

Kampanyaya ulaşmak için tıklayın.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org