Tarih: 6.5.2019

DW, BBC, France24, VOA kuruluşlarının ortak YouTube kanalı

Trans kadınları cinsiyet geçiş sürecinde neler bekliyor?

Videoda, Güzel Sanatlar mezunu olan 31 yaşındaki Berfin Er, İstanbul’da yaşarken, cinsiyet kimliği nedeniyle gördüğü ayrımcılıkları anlatıyor. İki yıl önce Berlin’e yerleşen Berfin Er’in cinsiyet geçiş ameliyatına hazırlanma sürecini, bu süreçte uzman cerrah ve uzman psikologla birlikte hem tıbbi hem de terapi süreçleriyle ilgili bilgiler veriliyor. 

 

“Ön yargılarınızı sorgulamak ister misiniz?”

Videonun sonunda Nalan Siper şöyle diyor:
“’Transseksüellik bir tercih değil. Bir cinsiyet meselesi. Hiç kimse hayatında sırf bir çılgınlık yapmış olmak için bir dizi ameliyat geçirip bu kadar sorun yaşamak istemez. Belki de transların maruz kaldığı şiddet ve ayrımcılığın önemli nedenlerinden biri, onlar hakkında yeterince bilgiye sahip olunmamasıdır. Bu videodan sonra, eğer varsa siz de ön yargılarınızı sorgulamak istemez misiniz?”
 
Video linki için tıklayınız: https://www.youtube.com/watch?v=4MFL7tFYPIQ

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org