Tarih: 3.5.2019

6 Mart gecesi 3 transın içeri alınmadığı ve mekan görevlileri tarafından saldırıya uğrayıp sonrasında kolluk kuvvetlerinin ters kelepçe ile transları gözaltına aldığı olayla ilgili CİMER’e yapılan başvuruya, “sosyal medyadaki haber gerçeği yansıtmıyor.” Cevabı verildi.

6 Mart gecesi, içlerinde Pembe Hayat Yönetim Kurulu Üyesi bir trans kadının aralarında olduğu 3 trans, Eskişehir’deki “222 Park” isimli mekana trans oldukları gerekçe gösterilerek alınmamıştı. Yaşanılan tartışma sonrası kolluk kuvvetleri mekana gelerek transları küçük düşürücü ifadelerde bulunmuş ve tartışma sonrasında da trans kadınları ters kelepçe ile gözaltına almışlardı. Ayrıca olayı yaşayan translar mekanın görevlileri tarafından kolluk kuvvetlerinin gözü önünde darp edildiğini, sağlık raporu için gittikleri hastanede de polisin sözlü ve fiziksel şiddetine maruz kaldıklarını ifade etmişlerdi.
 

Şiddet olayını yalanlama


Bir insan hakları savunucusunun Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) kanalı ile yaptığı başvuruya bugün (03.05.2019) yanıt geldi. İletilen mesajda “222 Park” isimli mekanın önünde yaşanılan olayın sosyal medyada belirtildiği gibi yaşanmadığı ve yazılan haberlerin ise gerçeği yansıtmadığı bildiriliyor. Süreçle ilgili adli soruşturmanın devam ettiğinin de belirtildiği cevapta ayrıca Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü’nün tüm ekiplerinin kadına karşı şiddet olaylarında normalin üzerinde hassasiyet gösterdiği belirtiliyor.
 

“Sürecin takipçisi olacağız”


Olayı yaşayan trans kadınlardan birisi ise Pembe Hayat’a şu ifadelerde bulundu:
“Devletin resmi organları tarafından yaşanılan şiddet olayının reddedilmesi ve beyanımıza inanılması nasıl bir şiddet yaşadığımızın göstergesi. Darp edildik, ters kelepçe ile gözaltına alındık, sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldık, bir insan hakları savunucusunun yazdığı mesaja karşı verilen cevap ise bu haberlerin yalan olduğu. Adli soruşturmamız devam ediyor ve Pembe Hayat avukatları ile sürecin takipçisi olacağız.”

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org