Tarih: 02.05.2019

Fotoğraf: 1 Mayıs, Tandoğan, ANKARA / Pembe Hayat

Ankara’da homofobi, bifobi, transfobi ve nefret karşıtlarının bir araya geldiği Gökkuşağı Korteji, “iş, aşk, barış” için 1 Mayıs alanında büyük bir coşkuyla yürüdü.


LGBTİ+ Kolektifi, Odtü LGBTİ+ Dayanışması, QueerAnka, Pembe Hayat Derneği, Queer Deer, ve bağımsız lgbti+ aktivistlerin çağrısıyla toplanan Gökkuşağı Korteji, Ankara Tandoğan’da 1 Mayıs alanındaydı. Homofobi, bifobi ve transfobiye karşı bir araya gelen gruplar “Dünya yerinden oynar ibneler özgür olsa”, “trans cinayetleri politiktir”, “hande kader isyanımızdır” gibi sloganlarla ve “Ahlakınız Batsın”, “Yasak Ne Ayol” ve “Kuir Emek Patronları Yenecek” gibi dövizlerle yürüdü.
 

( 1 Mayıs, Tandoğan, ANKARA /  Aslı Alpar, KaosGL)
 

“Pezevenksiz bir dünya mümkün”

Kontrol noktasındaki polisler tarafından “Emek, Özgürlük, Barış, Eşitlik, Aşk, Patronsuz, Pezevenksiz Bir Dünya için LGBTİ+LAR SOKAKTA!”  yazılı pankartın alana sokulmasına izin verilmedi. Gerekçe olarak ‘pezevenk’ kelimesinin hakaret olduğu söylendi. Polislerin bu tavrına karşı eylemciler ise önce ‘pezevenk’ kısmını kestiler, alana girdikten sonra tekrar yapıştırdılar. Yürüyüş boyunca ‘Patronsuz, Pezevenksiz Bir Dünya için!’ sloganı atıldı. 

 
( 1 Mayıs, Tandoğan, ANKARA /  Pembe Hayat)

"Gökkuşağı korteji'nin ismi anons edilmek istenmedi"


1 Mayıs kutlamalarına katılan bütün kortejler Tertip Komitesi tarafından kortejlerin anonsu yapılarak alana girerken Gökkuşağı Kortejinin isminin okunmadığını belirten Pembe Hayat aktivisti Boran şunları belirtti:

"1 Mayıs LGBTİ+'ların kazanılmış alanlarından birisi ve her yıl kortejimizin ismi alana giren diğer kortejler gibi anons edilmekte. Bu kutlamalarda ise alana girişteki kürsünün önünden geçerken ses çıkartmamıza ve orada olduğumuzu göstermemize rağmen ismimiz uzun bir süre anons edilmedi. Tertip Komitesinin görevlendirdiği ve anonsları yapan ekibe gidip sorduğumda ismimizin anons edildiği söylendi ama saatlerdir o alandaydık ve kortejden kimse de anonsu duymamıştı. Kendilerine durumu açıkladığımda kortejimizin anonsunu yapacaklarını söylediler fakat 15 dakika sonra anonslar bitti ve saygı duruşuna geçildi. Ben bu durumun bir geçiştirme olduğunu düşünüp tekrar kürsüye gittim ve ikna etmek için uzun süre çabaladıktan sonra Gökkuşağı Kortejinin anonsu yapıldı."

Kortejdeki insanların bu durumdan dolayı üzüntü duyduğunu gözlemleyen Boran bu konuyu LGBTİ+ aktivistleri ile de konuşacağını ve görüşmelere açık olduğunu belirtti.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org