Tarih: 24.04.2019

Ayako Fuchigami'nin seçim kampanyalarından bir görüntü. Fotoğraf: Nobuhiro Shirai

7 Nisan’da gerçekleştirilen Sappora bölgesinin yerel seçimlerinde Japonya’nın ilk trans meclis üyesi Ayako Fuchigami seçildi.

Japonya Anayasal Demokrat Partisi'ne aday olan Ayako Fuchigami, ilk görevine Japonya'nın en kuzey eyaleti olan Hokkaido'daki Sapporo bölgesinin Higashi Koğuşu’nda başladı. Japonya'nın LGBTİ+ temsilciler birliği, Japonya meclisinde yer alan ilk transın Fuchigami olduğunu söyledi.

Saga böglesinde dünyaya gelen Fuchigami lisans eğitimini Hokkaido Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra 2000 yılında Tarım Bakanlığı’nda çalışmaya başlayarak, soğuk yerlerde yetiştirilebilecek pirinç çeşitleri üzerine araştırma yürüttü.
 

Eşcinsel çiftlerin yasal olarak tanınması için kampanya düzenlendi


8 Nisanda seçim sonucunun ertesi sabahı, Fuchigami trans bir kamu temsilcisi olarak bağlılığını dile getirerek “LGBTi+’ların aktif olabileceği bir toplum yaratmak için çok çalışarak beni destekleyenlerin göstermiş oldukları iyiliğin karşılığını vermek istiyorum” dedi.

Eski bir meslektaşının intiharından sonra politikayla uğraşma kararlı alan Fuchigami, toplumun LGBTİ+ topluluğuna yönelik tutumunu değiştirmeyi hedefliyor. Bu seçim sırasında eşcinsel çiftlerin yasal olarak tanınması için kampanya düzenledi. Ayrıca, LGBTi+’ların eğitime daha fazla dahil olmasını sağlayacak bir düzenleme çağrısında bulundu.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org