Tarih: 03.04.2019

Dünyanın dört bir yanından 150’den fazla onur yürüyüşü organizasyonu Trans Görünürlük Günü için yayınladığı ortak açıklamada yapılan trans karşıtı düşünceyi kınadı.

Ali Aliyev
PinkNews’in haberine göre, 31 Mart Trans Görünürlüğü Günü’nde “PrideWithTheT” (Pride Transların Yanında) başlığıyla Avrupa Onur Yürüyüşü Düzenleme Derneği ortak bir açıklama yayımladı. Yayımlanan açıklamada “iç güdüsel bir nefret ve hoşgörüsüzlük trans toplumunu hedefe alıyor.” dendi:
 
“Onur yürüyüşü organizasyonlarımız saygı temelinde kurulmaktadır ve onur yürüyüşüne gelenlerin, LGBTİ+ topluluğundaki eşitliğe ve insan haklarına olan bağlılığımızı paylaşmasını istiyoruz. Eşitliğe ve topluluğumuzun herhangi bir bölümüne karşı çıkan insanlar, eşitliğe ve topluluğumuzun "her bölümüne" karşı çıkan insanlar gibi onur yürüyüşünde hoş karşılanmayacaktır.”
 
 
“Tekrar söylüyoruz, yeter artık! Bu müthiş hareketin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz ve onur yürüyüşünün transların yanında olduğunu tekrarlıyoruz!”
 

Trans karşıtı düşüncede artış gözlemleniyor

Açıklama, dünya çapındaki ülkelerden gelen çeşitli organizasyonlar tarafından imzalandı. İmzalayanlardan birisi de geçen sene yürüyüşünde  trans karşıtı protestocular tarafından gasp edilden ve  translara yönelik ayrımcılığı destekleyen pankartlar taşıyan bir grup tarafından saldırıya maruz kalmış Londra Onur Yürüyüşü oldu.
 
Londra Onur Yürüyüşü’nde bir grup “trans karşıtı” feminist kadın, eylemin önüne geçerek “Ameliyat olan erkekten kadın olmaz” gibi pankartlar açmıştı.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org