Tarih: 27.03.2019

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde Pembe Hayat’tan bir oyun önerisi: Siz hala Küründen Kabare’yi izlemediniz mi?

Seyhan Arman’ın yazdığı ve oynadığı, Melis İclal Yamanarda’nın yönettiği Küründen Kabare, yeni sezonunda yine Türkiye ve dünyanın pek çok yerine gitmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay AnahitSahne ve queerwaves ortaklığı ile oynanan Küründen Kabare, ardından gece boyu “Neon Love” isimli parti ile devam etmişti.
 
Geçtiğimiz 20 Kasım’da ise Çankaya Belediyesi’nin 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele günü kapsamında Ankara’daki seyircisiyle buluşan Arman, Pembe Hayat Derneği’nin 2017 yılındaki 20 Kasım programı kapsamında Dilek İnce Nefret Suçları ile Mücadele Onur Ödülü’nü getirilen LGBTİ+ etkinlikleri yasağı nedeniyle alamamış ve oyun oynanamıştı. 2018 yılında 20 Kasım’da yine Ankara’da olan Arman, oyunun ardından Pembe Hayat ekibi ile buluşmuş ve ödülü bir yıl sonra Küründen Kabare sahnesinde almıştı.
 

Küründen Kabare şimdi Almanya’da!

İzleyicileriyle buluşmaya devam eden oyun, 5 Nisan’da Berlin Tiyatro Festivali kapsamında Almanya’ya gidiyor! Berlin Theater28 sahnesinde oynanacak oyunun ardından 7 Nisan’da ise Küründen Kabare Frankfurt’ta izleyicisiyle buluşacak. Oyunun biletleri web sitesi ve gişede satışta olacak.
 

“Bir dönmenin merak uyandıran dehşetengiz hikayesi!”


Bir dönmenin merak uyandıran dehşetengiz hikayesi: Çiççççuuuvvvv "Nasıl döndüm?"
 
"Selaamm, Serpil ben! Üst düzey bir şirkette yöneticiyim. Çok zengin bir kocam, harika çocuklarım ve havuzlu bir villam var. Yok kız şaka dönmeyim ben. Lakabım da ‘’Diyarbakırlı Deli Serpil’’. Diyarbakırlı değilim. Deli de değilim. Neyse dur anlatacağım bunu? Bir şey diyeyim mi eskiden çok korkardım sizden, köşe bucak saklanırdım. Gerçi siz de benden saklanırdınız ya neyse. Karar verdim korkularımın üzerine gitmeye; yüzleşince geçermiş diyorlar."
 
‘’Küründen Kabare”de bir zamanlar haber bültenlerinde dehşet saçarken gördüğünüz, o çok eğlendiğiniz mekandaki şen şakrak solistliğinden bildiğiniz, yoldan geçerken çaktırmadan süzdüğünüz, cinayet haberlerinde ne de sık rastladığınız? ama transseksüellikle ilgili ne kadar fikriniz, olumlu ya da olumsuz ne kadar önyargınız olursa olsun aslında daha önce hiç tanışmadığınız Serpil’le tanışacaksınız.
 
Seyhan Arman’ın yazıp oynadığı biraz güllüm, biraz madilik azıcık da tarizlikli oyunu Küründen Kabare’yi Melisa İclal Yamanarda yönetti. Dramaturgluğunu Sinem Özlek’in yaptığı oyunun, dekor ve kostüm tasarımı; Aslı Ersüzer’e, ışık tasarımı ise Cem Yılmazer’e ait.
 
Dünya Tiyatrolar Günü’nüz kutlu olsun, Küründen Kabare’yi kaçırmayın!

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org