Tarih: 13.03.2019

Geçtiğimiz gün Hürriyet Gazetesi’nde Gazeteci ve Köşe Yazarı Ayşe Arman’ın Ayta Sözeri ile yaptığı röportaj yayımlandı. Sözeri, “Trans kadının iki kere adı yok” dedi.

Arman, şarkıcı ve oyuncu Ayta Sözeri ile gerçekleştirdiği röportaja “Ayta Sözeri hayatını anlatırsa, röportaj değil kitap olur! Öyle renkli ve mücadele dolu bir hayatı var.” cümleleriyle başlayarak LGBTİ+ aktivizmi üzerine ve kariyeri ve yaşamına dair sorular sordu.
 
“Şu geldiğin noktada kendini nasıl hissediyorsun? “Başardım!” diyor musun?” sorusuna “Tamamen başardım” diyebiliyor muyum? Tabii ki hayır! Kendimi şu slogandaki gibi hissediyorum: “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz!” Bütün hak ihlalleri ortadan kalkıncaya kadar başarmış sayılmam ki!” diyerek cevap verdi.
 

“Kadın cinayetlerinin çetelesini biz de tutuyoruz.”

Röportaj ile birlikte tüm dünyadaki kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Sözeri, 8 Mart’ın translar için ne ifade ettiği sorusuna Türkiye’de kadınlara uygulanan hak ihlalleri ve bitmek bilmeyen bir şiddetin var olduğunu söyleyerek başladı. “Trans ya da na-trans kadın farketmeksizin tüm kadın cinayetlerinin çetelesini biz de tutuyoruz” diyen Sözeri, en son oynadığı, Türkiye’deki feminist hareketin öncülerinden sayılan Duygu Asena’nın anıldığı ve ünlü şarkıcı Sıla’nın seslendirdiği “Kadının Adı Yok” klibine atıfta bulunarak “Trans kadınların iki kere adı yok” dedi.
 

“Gerçek başarı bu işte!”

Artık hayatın her alanında transların var olabildiğini belirten Arman, Sözeri’ye onun verdiği mücadelenin sonuçlarından olup olmadığını sorduğunda Sözeri şunları söyledi:
 
“Düşünsene, senden güç alıp arzu ettikleri, eğitimini aldıkları meslekleri yapmak için çaba gösteriyorlar. Ve yapıyorlar sonunda. Tarifsiz bir tatmin ruhum için. Başarıdan söz ediyorsak, gerçek başarı bu işte!”
 
Röportajın tamamını okumak için tıklayınız.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org