Tarih: 11.03.2019

Daha önce de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Avcılar İlçe Delegesi seçilen trans aktivist Niler Albayrak, bu dönem CHP Avcılar İlçe Yönetimi’ne asil üye seçildi.

Trans aktivist Niler Albayrak 2017 yılında CHP Avcılar İlçe Delegesi seçilerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmişti. CHP Avcılar İlçe Delegesi olarak seçilmesini büyük bir mutlulukla karşıladığını ifade eden Albayrak, LGBTİ’lerin cinsel kimliğinden, yöneliminden utanmadan, gururla her platformda olmaları gerektiğine dikkat çekmişti.
 
Bu dönem ise Cumhuriyet Halk Partisi Avcılar İlçe Yönetim Kurulu’na asil üye olarak seçilen Albayrak, yine bir ilki gerçekleştirerek ilçe yönetiminde bulunan ilk trans kadın oldu.
 

“Benim ve arkadaşlarım için bu bir gurur.”

CHP Avcılar Yönetimi’ne seçildiğini karar kağıdı ile sosyal medya hesaplarından paylaşan Albayrak, partide eleştirdiği noktalar olsa da desteklediğini belirterek şu notu ekledi:
 
“Yine Türkiye’de bir ilk, CHP Avcılar İlçe Asil Yönetimi’ne bir trans kadın geldi. Benim ve arkadaşlarım için bu bir gurur bence. CHP varsa herkes için var.”
 

Yeni Akit yine nefret dolu

Konuyla ilgili haber yapan transfobik Yeni Akit nefretini kusmaya devam etti. “Yerel seçimler öncesi gelen istifa haberleriyle sarsılan CHP, çareyi LGBT'lilere sarılmakta buldu. Cinsiyetini değiştiren sapkın, CHP Avcılar İlçe örgütünün yönetimine alındı.” cümlesi ile haberi duyuran Akit, “CHP'de bir ilk sapkın yönetici oldu” başlığını ekledi.
 
Konuyla ilgili nefret karşıtları ve Albayrak’ın dostları trans kadın siyasetçinin yanında olduğunu belirttiler.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org