Tarih: 25.02.2019

Cinsiyet geçiş operasyonuna izin verilmeyen trans mahpus Buse, sağlık hakkına erişemediği için 31 Ocak tarihinden bu yana ölüm orucunda.

Tekirdağ Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan müebbet hapis yükümlüsü trans kadın Buse, geçtiğimiz Haziran ayında sağlık hakkına erişemediği gerekçesi ile ölüm orucuna başlamıştı. Ölüm orucuna başladığını avukatı Eren Keskin sosyal medya hesaplarından duyururken, “Tekirdağ cezaevinde olan, trans kadın Buse, cinsiyet Değişikliği ameliyatı, yapılmadığı için, 21 gündür ölüm orucunda. Duyarlılık bekliyor.” notunu eklemişti. Geçiş operasyonun yapılmaması nedeniyle ölüm orucuna başlayan Buse, direnişinin 38. gününde dışarıdan gelen destekle birlikte direnişine ara vermişti.
 
Av. Eren Keskin, sosyal medya hesabından trans mahpus Buse’nin 31 Ocak’ta yeniden ölüm orucuna başladığını duyurmuştu.
 

Hala ölüm orucunda

Av. Eren Keskin’in geçtiğimiz günlerde sosyal medya açıklamasında ise İnsan Hakları Derneği’nin Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon ve Merkezi Kadın Komisyonu’nun Buse’nin haklarına erişebilmesi için BM başvurusunda bulunduğu belirtiliyor.
 
31 Ocak tarihinden bu yana ölüm orucunda olan trans mahpus Buse direnişinin 26. gününde.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org