Tarih: 14.02.2019

Sevgililer Günü’nde yasağın kaldırılması için imzacı olmak ister misiniz?

Uluslararası Af Örgütü, Ankara’da 18 Kasım 2017 günü LGBTİ+ etkinliklerine getirilen süresiz yasakla ilgili bir imza kampanyası başlattı. Geçtiğimiz günlerde Acileylem.org üzerinden duyurulan kampanyada şu ifadeler yer alıyordu:

 “18 Kasım 2017’de Ankara Valiliği, Olağanüstü Hal Kanunu’nu kullanarak, "toplumsal duyarlılıklar", "kamu güvenliği", "genel sağlığın ve ahlakın korunması" ve "başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması" gerekçeleriyle LGBTİ+ örgütleri tarafından kentte düzenlenecek tüm kamusal etkinlikleri süresiz olarak yasakladığını duyurdu. Bu yasak, Temmuz 2016’daki başarısız darbe girişiminden sonraki olağanüstü halin bir parçası olarak ilan edilmişti. Ancak olağanüstü halin kalkmasına rağmen yasak hala yürürlükte.”
 

Daha önce başardık!

14 Şubat Sevgililer Günü’nde de çağrıda bulunan örgüt, ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne getirilen yasak için başlatılan kampanyayı hatırlatarak, yürüyüşün yapılabildiğini kaydetti:

“ODTÜ Onur Yürüyüşü'nün yasağa rağmen güven içinde yapılabilmesi için Uluslararası Af Örgütü 4 Mayıs 2018'te küresel acil eylem çağrısı yapmıştı ve yürüyüş 11 Mayıs'ta öğrencilerin kararlılığı sayesinde gerçekleşmişti. Ankara’daki LGBTİ+ etkinliklerine getirilen genel yasağa meydan okumuşlardı ve barışçıl Onur Yürüyüşü’nü gerçekleştirmişlerdi.”
 
Ankara Valisi’ne yasağın kaldırılması ve tüm LGBTİ+ etkinliklerine izin verilmesi talebini dile getiren dilekçemizi imzalayın. Yeniden başaralım, bu temelsiz yasak son bulsun !
 
Kampanyaya gitmek için tıklayınız.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org