Tarih: 2011-06-11

BASINA VE KAMUOYUNA

CADININ BOHÇASI ODTÜ’de AÇILIYOR!

15'inde Kars'ın Eşmeyazı köyünden çıkarken Esmeray’ın aklında 'içindeki kadını' bulmak vardı. Seks işçiliğinden aşçılığa çeşitli işlerde çalışırken zaman içinde aslında feminist olduğunu keşfetti. Bugünse travesti ve transseksüellerin örgütlenmesinde ve Türkiye'de feminist hareketin sokakta vücut bulmasında en öndeki isimlerden biri. Şimdilerde, midye satıcılığı yapan, Amargi Kadın Kooperatifi’nde ve Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği’nde gönüllü olarak çalışan Esmeray, biz kadınların ve LGBTT (lezbiyen, gey, biseksüel, travesti, transseksüel) bireylerin yaşadıklarına kendi penceresinden bir ışık tutuyor.

ODTÜ’de okuyan ve çalışan, kadınlar ve LGBTT bireyler olarak gündelik hayatta ve kamusal alanda olduğu gibi okul kampüsünde de cinsel ayrımcılığa uğruyoruz. Bu ayrımcılığa karşı mücadele alanları yaratmak için yaptığımız kulüp başvuruları ciddiye alınmıyor, en büyük hakkımız olan öğrenci topluluğu kurma isteğimiz engelleniyor. Oysa bizleri destekleyen diğer kulüpler ve öğrenci topluluklarının çatısı altında sesimizi duyurmaya ve daha çok görünür olmaya çalışıyoruz. Bu niyetle başlattığımız imza kampanyamız ve etkinliklerimizin daha çok desteklenmesi amacıyla düzenlediğimiz Esmeray’ın tek kişilik oyunu “Cadının Bohçası” Bilgi ve Boğaziçi üniversitelerinden sonra bu sefer Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin cinsel ayrımcılıkla mücadele eden öğrencilerinin sesini duyurmak için sahneleniyor.

Yer: ODTÜ Mimarlık Amfisi
Tarih: 27 Aralık 2007
Saat: 20.00

Destekleyen Topluluklar ve Kurumlar:
ODTÜ Sosyoloji Topluluğu
ODTÜ LGBTT İnisiyatifi
ODTÜ Kadınları İnisiyatifi
ODTÜ Sinema Topluğu
ODTÜ Oyuncuları
ODTÜ Siyaset Bilimi Topluluğu
 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org