Tarih: 6.2.2019

Görsel: Yayoi Kusama

5Harfliler yazarı Willow: “Hande Şeker’in ardından birçok gazete ve haber sitesi, açıklanmasında hiçbir kamu yararı olmayan ve Hande öldürülmüş olduğu için basılması konusunda onayı da sorulamayacak kimlik ismini paylaşırken kendisinden “travesti” ve “trans birey” olarak bahsettiler.”

5harfliler.com internet sitesi yazarlarından Willow, Hande Şeker cinayetinin ardından yaptığı medya taraması sonucunda karşılaştıklarını yazdı. 90’lardan günümüze medyanın dilinde gelişmeler olsa da Nefret Cinayeti olduğu aşikar bu olayın haberinin trans ve kadın düşmanı bir dille yazıldığını söyleyen Willow, yazısında ayrıca şunları söyledi:

“Bu haberlerdeki kelime seçimleriyle verilen öncelikli mesaj, Hande‘nin “aslında“ Hande olmadığı. Hande Şeker, yani evinde devletin güvenlik birimlerince öldürülmüş bir kadın, aslında bizi “kandırıyor”. Bir trans kadın kendi seçtiği ismiyle yaşıyor, sosyalleşiyor, çalışıyor da olsa, basına göre bu kimlik bir “kod adı”ndan ibaret. Çünkü Hande Şeker’den Hande Şeker olarak bahsetmek, öldürülen kişinin kadınlığını tanımak, normalleştirmek, haberin odağı haline getirmemek demek. Bu da translığı bir sansasyon nesnesi haline dönüştürmeyi gelenek edinmiş ana akım medyanın işine gelmiyor.”

Hande Şeker’in ardından birçok internet sitesi ve haber platformunda kullanılan dilin trans hayatları nasıl görünmez kıldığını ve bunun büyüyerek nelere sebep olduğunu anlatan Willow’un yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org